Níže uvedené schéma AKO jsem přebral z dokumentace, kterou prodejci obvykle nabízejí ke stažení pro tento DIY modul. Schéma je opatřeno konkrétními hodnotami součástek, kterými byl mnou zakoupený DIY modul vybaven:
Rychlost kmitání AKO je dána hodnotami dvojic součástek R2/C1 a R3/C2. Tyto dvojice definují časovou konstantu, po jakou bude na obou výstupech (= zátěž, v tomto případě LEDky) jeden nebo druhý stav. Pokud hodnota součástek R2=R3 a C1=C2, pak AKO kmitá se střídou 1:1 (oba stavy se na výstupech střídají po stejné době), při odlišných hodnotách uvedených součástek může být střída i výrazně nesymetrická (třeba 1:10 a více). Rychlost kmitání AKO se střídou 1:1 se také lépe počítá dle zjednodušeného vzorečku
f=1/1,38 x R x C
kde f je výstupní frekvence v Hz, R je odpor rezistoru R2=R3 v Ohmech a C je kapacita kondenzátoru C1=C2 ve Faradech.
Součástky obsažené v balení (může se lišit):
R1, R4 ..... rezistor 510R (barevné označení začíná zeleným a hnědým proužkem)
R2, R3 ..... rezistor 33K (barevné označení začíná dvěma oranžovými proužky)
C1, C2 ..... kondenzátor 22uF (pozor na polaritu, +/- značeno na pouzdře nebo delší noha je +)
Q1, Q2 ..... tranzistor, typ 9014 (orientace podle tvaru pouzdra)
D1, D2 ..... LED modrá vysokosvítivá (delší noha a/nebo pod obloučkem je anoda +)
1x destička tištěných spojů 23x23mm
1x okonektorovaný dvoužilový kablík cca 22cm dlouhý
Destička je seshora opatřena potiskem, kam která součástka patří, včetně její orientace (polarity). Dodávaný napájecí kablík přijde připájet do bodů označených VCC a GND; místo kablíku můžete osadit nějaký malý konektor s roztečí pájecích špiček 2,54mm. Pájecí body jsou dostatečně velké, takže destička je vhodná i pro méně zkušené páječe:
Sestavený modul. U tohoto modulu jsem rovnou provedl přepočet předřadných rezistorů LED R1, R4 pro napájecí napětí 5V ("obvyklé modelářské" z BEC) a vyměnil je za jiné s hodnotou odporu 68R, aby LED pořádně svítily. LEDky jsem zapájel do destičky, ale není problém je připojit třeba přes kablík. Hotový modul s kondenzátory z pytlíku bliká s frekvencí cca 1Hz (LED bliknou jednou během vteřiny):
Jak jsem již naznačil výše, změnu frekvence blikání lze docílit změnou hodnot součástek R2/C1 a R3/C2. Aby modul blikal rychleji, vyměnil jsem kondenzátory C1 a C2 za jiné s kapacitou 4,7uF, tedy cca 4,5x menšími. Modul tak bliká s frekvencí cca 4,5 Hz. Modul jsem opatřil dvoupinovým 90st. napájecím konektorem:
Dodávaný okonektorovaný kablík připájený zespoda na plošky napájení (VCC, GND):
Odkaz na Ebay - 5mm LED Simple Flash Light DIY Kit
Jeden tento modul se dá zakoupit v přepočtu za cca 30,- Kč i s dopravou. Daleko výhodnější je koupit větší množství, např. 5 ks za cca 80,- Kč, nebo 10 ks za cca 140,- Kč i s dopravou.
- Obrázky, fotografie - Michal Nováček, ICStation, ChipWorld, Chip Partner Store -
Štítky:
DIY kit 5mm LED simple flash light multivibrator blikač
Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019
Neexistuji vhodna data!
Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov