Kolega modelář Honza se na mne obrátil s problémem týkajícím se 433MHz bezdrátových ovladačů, kterých se za relativně nízký peníz válí tuny nejen na Ebayi. Tyto bezdrátové ovladače jsou obvykle nabízeny v sadách, které obsahují jedno- a vícekanálové klíčenky-vysílače a odpovídající destičky-přijímače. Mnohé přijímače jsou řešeny poměrně jednoduše a neumožňují například změnu chování svých výstupů. Při nákupu je proto dobré si ověřit,
jakým způsobem výstupy přijímače fungují.
Určitě si vzpomínáte, že jsem zde v minulosti vypustil pár článků, které se týkají použití 433MHz čtyřkanálového bezdrátového ovladače. Pro pořádek je připomenu:
Použitá bezdrátová sada právě používá relativně jednoduše řešený přijímač, u kterého nelze změnit chování (režim) výstupů. Při nákupu je tedy potřeba vybrat správný typ s ohledem na požadovanou funkčnost výstupů. Na tento docela důležitý detail jsem v minulosti upozornil na fóru RC4x4.cz ve vlákně Doplňkové dálkové ovládání, ale do článku s představením bezdrátové sady jsem tuto informaci již nedoplnil. Tímto tedy toto nedopatření napravuji.
Jak mohou výstupy přijímače pracovat
U těchto konkrétních přijímačů (viz obr. výše) mohou podle typu osazeného dekodéru výstupy pracovat pouze v jednom režimu. Buďto se budou výstupy chovat jako
momentální, tzn. výstup je aktivní pouze po dobu stisknutí odpovídajícího tlačítka na klíčence-vysílači, nebo
přepínací, tzn. jedním stiskem odpovídajícího tlačítka na klíčence-vysílači výstup přejde do opačného stavu a druhým stiskem téhož tlačítka přejde výstup do výchozího stavu.
Jak rozpoznat správný přijímač
Jak jsem poznamenal výše, pro požadované chování výstupů je kritický typ na přijímači osazeného dekodéru. Jedná se obvykle o čínský obvod typu SC2272, který se vyrábí ve dvou provedeních - jedno je typu "latch" (přepínací), druhé pak typu "momentary" (momentální). Dle katalogového listu výrobce těchto obvodů by "latch" obvody měly být označeny "L" a "momentary" "M" - SC2272 Lx a SC2272 Mx. Jenže... protože Čína... :) Ty, co jsem měl já a typu "latch", byly označeny SC2272 T4 (zřejmě od transition...).
Jak jsem aktuálně zkoumal, tak na Ebayi to prodejci s informovaností moc nepřehánějí. Jen málo jich píše, jestli je přijímač typu "latch" nebo "momentary", typ "momentary" navíc často označují jako "jog". Jelikož kolega modelář Honza koupil přijímač s "momentary" dekodérem označeným SC2272 M4, dá se s úspěchem předpokládat, že T4 je i nadále typu "latch" ;). Doporučuji tedy zkoumat obrázek přijímače, případně zaslat prodejci dotaz, jaký typ přijímače to vlastně prodává.
Pozor na 315MHz bezdrátové ovladače
V žádném případě nekupujte jakékoliv bezdrátové ovladače pracující na frekvenci 315MHz!
Výše zmiňované 433MHz bezdrátové ovladače jsou na Ebayi i jinde k dostání i ve variantách pracujících na frekvenci 315MHz. V minulosti byly 315MHz varianty nabízeny i na Aukru a i nyní se tam najdou některé výrobky používající tuto frekvenci jako pracovní. Na stránkách našeho národního telekomunikačního regulátora ČTÚ se
v sekci Využívání vymezených rádiových kmitočtů zcela jasně píše:
230-400MHz - Pásmo je vyhrazeno pro účely obrany státu, žádný civilní provoz není přípustný.
Pro úplnost, co se týče pásma 433MHz:
433MHz - Provozování je možné podle VO-R/10/04.2012-7 (pouze přenos dat; bezdr. sluchátka nejsou povolena).
- Fotografie - Michal Nováček -