Tento nápad není z mé hlavy, jen jsem se na něm podílel, jak to říci, jedním očkem a malou radou :). Samotnou úpravu provedl kolega-modelář Michal Pulščák z Liberce alias Heršpitz, autor stránek věnovaných libereckým RC automodelářům. Tomu absence DSC portu na jeho vysílačce Absima CR3P poněkud vadila a tak se rozhodl, že jej zkusí dobastlit. Já pak byl poctěn důvěrou sepsat o tom tento článek :)
V upravované Absimě se signál PPM hledal docela dobře, protoře desky elektroniky jsou jednak dostatečně popsané, druhak už ze zkušenosti je nejlepší hledat kolem VF modulu vysílačky. No a zde je u jedné pájecí špičky na destičce VF modulu krásně napsáno PPM:
Pro vyvedení PPM signálu jsou potřeba pouze dva "dráty"- vodiče - jeden je vlastní PPM signál, druhý je pak "zem", což je v tomto případě mínus pól napájení; u mínus pólu Michal správně usoudil, že se chytne na stínění USB konektoru. Na následující fotce jsou oba body označené: Na další fotografii jsou oba připájené vodiče - bílý vodič ke špičce s PPM signálem na VF modulu, černý vodič jako mínus pól na stínění USB konektoru. Barva vodičů není důležitá, prostě co šuplík dá. Doporučuji oba vodiče zkroutit k sobě tak, jak to vidíte na fotce: Oba vodiče jsou přivedeny k vlastnímu DSC portu. Ten Michal "vyrobil" zakoupením konektoru typu zásuvka jack 3,5mm mono. Černý vodič (mínus pól) je připájen ke kovovému krytu (stínění) konektoru. Bílý vodič (PPM signál) je připájen ke střednímu kontaktu konektoru přes rezistor 1K (jeden kiloohm), který slouží k jednoduchému oddělení a ochraně připojených obvodů: Vlastní konektor Michal umístil dle fotografie. Vyvrtal otvor pro konektor a ten přilepil zevnitř vysílačky lepidlem: Konektor DSC portu můžete na vysílačce samozřejmě umístit dle libosti, pokud se vejde a něčemu nevadí. Délka propojovacích vodičů není příliš kritická, při umisťování konektoru se nemusíte omezovat, ale vodiče pak zkraťte na nezbytné minimum.
Vodiče ....... průřez 0,08 - 0,14 mm2 (28 - 26 AWG), dvě barvy, délka dle potřeby
Konektor ....... zásuvka jack 3,5mm mono, například tento typ nebo tento typ (GME)
Rezistor ....... 1K, miniaturní uhlíkový nebo metalizovaný typ 0,25-0,4W
Já mám vyzkoušený pouze typ, který jsem dostal spolu s vysílačkami Flysky (též ho inzerují na svých stránkách). O tom vím, že mi funguje i pod Windows 7.
Pro bližší informace, zkušenosti a dotazy k uvedené úpravě nejlépe prosím kontaktujte přímo Michala Heršpitze Pulščáka na rcautaliberec(zavináč)atlas.cz (ať si svou slávu užije ;) ...).
Uvedená úprava by měla jít aplikovat i na Flysky vysílačky typu FS-GT2B, FS-GT3C a jejich případné klony / rebrandy.
Berte prosím na vědomí, že jakékoliv činnosti vyplývající z tohoto článku a týkající se úpravy HW vysílačky děláte výhradně na vlastní odpovědnost a též tímto zásahem přicházíte o případnou záruku na vysílačku! Pokud si nejste jisti, že to zvládnete, nepouštějte se do toho. Pokud přesto seberete dostatek odvahy a pustíte se do toho, pak mi tu v případě neúspěchu prosím neplačte a neobviňujte mne - byli jste varováni.
- Fotografie - Michal Pulščák, Michal Nováček -
Štítky:
Absima CR3P DSC port
Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019
Neexistuji vhodna data!
Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov