V první části představení RC soupravy Absima CR4T jsem se soustředil vedle uvedení parametrů vysílačky a přijímače hlavně na obecný popis vlastního provedení soupravy a dodávaného příslušenství. V této druhé části představení se blížeji
podíváme na některé technické záležitosti, které považuji za důležité nebo zajímavé, například jak je to s kompatibilitou se staršími přijímači Flysky - a tím začneme.
Kompatibilita se staršími přijímači Flysky
Toto téma je řekl bych velmi zajímavé pro ty, kteří již vlastní nějakou RC soupravu od Flysky. Hned se naskýtá otázka, zda i starší 3, 6 a 8-kanálové Flysky přijímače se dají s novou Absimou CR4T použít. Během psaní článků věnovaných "originální" Flysky FS-iT4 jsem se na to dotazoval přímo ve firmě Flysky a bylo mi řečeno, že to nepůjde. To potvrdily i zkušenosti čerstvých majitelů FS-iT4 prezentované na zahraničních fórech.
Byl jsem tedy překvapen, že Absima na produktové stránce soupravy CR4T uvádí ve výpisu funkcí "AFHDS a AFHDS2 2,4Ghz system"; v aktuálním návodě ke stažení o tom však není zmínka. Při zapůjčení mi pak pan Šatoplech potvrdil, že Absima CR4T je kompatibilní se staršími přijímači Absima R3FS a R3WP, které nejsou nic jiného než přijímač Flysky FS-GR3C. Absima si tedy musela přidání možnosti párovat i starší přijímače vymínit, protože spolehlivě vím, že FS-iT4 tuto funkci nemá.
V menu nastavení přijímače se nachází záložka "AFHDS2", která u FS-iT4 chybí. Když je zatržená, můžete párovat nové telemetrické přijímače R4FS, v opačném případě pak starší přijímače Absima (Flysky, apod.). Vyzkoušel jsem spárovat přijímač Ansmann R5 (= Flysky FS-GR3C); spárování proběhlo okamžitě a přijímač pracoval tak, jak má. Se staršími přijímači samozřejmě nefunguje telemetrie.
Nastavení ovládacích prvků vysílačky
V první části představení jsem se věnoval ovládacím prvkům vysílačky jen obecně. Vysílačka má kromě vypínače, volantu a plynové páčky, které mají funkci pevně danou, dalších osm ovládacích prvků - 2x vroubkovaná točítka, 3x dvoupolohové spínače (na věnci kolem volantu) a 3x tlačítko (dvě na rukojeti, jedno na spodku věnce volantu). Ovládací prvky jsou na vysílačce označeny dle obrázku:
Každému z těchto osmi ovládacích prvků lze přiřadit jednu z poměrně rozsáhlé nabídky funkcí. Z výroby mají zmíněné ovládací prvky nastaveny tyto funkce (t. zv. factory default) - myslím, že překladu netřeba:
Malý průvodce po displeji
O kvalitě displeje, jeho čitelnosti a reakci na dotykové ovládání jsem psal v první části představení. Základní obrazovku vysílačky, tedy tu po zapnutí, na kterou budete nejčastěji koukat, vidíte na následujícím obrázku:
Nápověda dostupná ze základní obrazovky je v podstatě kompletní textový manuál bez další přidané omáčky, takže již nemusíte ten papírový tahat s sebou. Odkaz na příslušnou část manuálu najdete v nastavení každé funkce.
Telemetrie
K RC soupravě Absima CR4T jsou dodávána tato telemetrická čidla:
- Napěťové čidlo - Artikel Nr./Item number: 2020005
- Optické čidlo otáček - Artikel Nr./Item number: 2020007
- Teplotní čidlo - Artikel Nr./Item number: 2020008
Další komponenty lze zakoupit zvlášť:
- Magnetické čidlo otáček - Artikel Nr./Item number: 2020006
- Sériový přijímač-expander - Artikel Nr./Item number: 2020004
Zapojení čidel je velmi jednoduché a prakticky "plug'n'play". Do konektoru "IN" přijímače R4FS zapojíte pomocí dodávaných kablíků libovolné čidlo. Další čidla pak připojujete do série za sebou. Každé čidlo je vlastně malá procesorová jednotka, která převádí naměřené veličiny na sériová data. Ta jsou odesílána po sériové sběrnici tvořenou spojenými čidly do přijímače a odtud jsou vysílána do vysílačky:
Velkým nedostatkem je, že v manuálu k dodávaným telemetrickým čidlům nenajdete žádné údaje, t. zn. rozsah měřeného napětí, otáček nebo teploty. Tyto údaje však známe z manuálu "originální" Flysky soupravy a tak si je tu zopakujeme (doufám, že se nic nezměnilo...):
Typ čidla | Měřená veličina | Napájení | Měřící rozsah | Velikost | Hmotnost
|
---|
Optické čidlo otáček | otáčky | 4 - 6,5 V | max. 16000 ot/min. | 25 x 14 x 8 mm | 10 g
|
Magnetické čidlo otáček | otáčky | 4 - 6,5 V | max. 16000 ot/min | 25 x 14 x 8 mm | 10 g
|
Teplotní čidlo | teplota | 4 - 6,5 V | -40 - 100°C | 25 x 14 x 8 mm | 10 g
|
Napěťové čidlo | napětí | 4 - 6,5 V | 4 - 30Vss | 25 x 14 x 8 mm | 10 g
|
Nepředpokládám, že by si Absima nechala nějak upravit rozsahy měřených veličin, takže budeme vycházet z výše uvedených údajů. Jak už jsem psal u vysílačky FS-iT4, není to žádná sláva. Rozsah měřeného napětí je myslím více než dostatečný, ale max. 100°C u teploty a max. 16000 ot/min u otáček... teplota u elektry dejme tomu, ale pro spalovák a dále rozsah otáček pro oba typy pohonů jsou nevyhovující a chtělo by to u těchto veličin výrazně přidat na rozsahu měření.
Vlevo je základní obrazovka se zobrazením telemetrických údajů, vpravo pak tabulkové zobrazení údajů v menu nastavení přijímače (v obou případech jsou připojena telemetrická čidla pro měření teploty a napětí). V této tabulce vidíte všechna připojená čidla a z nich si můžete vybrat čtyři pro zobrazení na základní obrazovce. Error rate je procentní údaj reprezentující spolehlivost spojení mezi vysílačkou a přijímačem:
Failsafe
Failsafe se u této RC soupravy nastavuje plně na vysílačce. Každému ze čtyř kanálů se dá nastavit vlastní pozice/úroveň, do které se kanály přestaví v případě ztráty signálu:
Režimy práce 3. a 4. kanálu vysílačky
Třetí a čtvrtý kanál vysílačky můžete každý zvlášť nastavit tak, aby pracoval jako proporcionální nebo neproporcionální-stavový (přiřazením správné funkce k patřičnému ovladači - tlačítku nebo točítku). Ve stavovém režimu se oba kanály přepínají pouze mezi dvěma stavy - čili jako on/off. Dá se nastavit jedině to, aby kanál pracoval jako momentový (změna stavu pouze po dobu stisku-držení tlačítka) nebo přepínací (přepnutí z jednoho stavu do druhého krátkým stiskem tlačítka). Chybí tu tedy režim alespoň simulující třípolohový přepínač, takže máte problém, pokud byste chtěli jednoduše ovládat třeba naviják nebo třístupňovou převodovku. A to je myslím velká škoda.
Z výroby mají oba kanály nastavený neproporcionální momentový režim, přičemž o případné změně do přepínacího režimu se v návodě nedočtete - v menu nastavení vstoupit do položky "Key function", vybrat tlačítko (nejlépe jedno ze SW1 až SW3) a přiřadit mu funkci "Tog. channel 3" nebo "Tog. channel 4":
Nahrání nového firmware do vysílačky
Jak jsem již psal, přes USB kabel lze ládovat do vysílačky nový firmware. Shodou okolností
vydala Absima před krátkou dobou upravený firmware, který přidává pro mix řízení možnost přepínat mezi standardním a crawler módem, bližší informace ale chybí.
Na uvedeném odkazu je popsán postup nahrání nového firmware (aktualizace) do vysílačky. Zapnutou vysílačku připojíte do USB portu počítače. V menu nastavení vysílačky "System" najdete položku "Firmware Update". Po klepnutí na položku budete dotázáni, jestli chcete přepnout do "Firmware mode". Potvrdíte "Yes" a nacházíte se ve "Firmware mode". Nyní spustíte předem stáhnutý aktualizační program a stisknete "Update". Proběhne aktualizace vysílačky; po skončení aktualizace se vysílačka sama vypne a zapne. Všechna předchozí nastavení budou smazána. Během aktualizace nesmíte vypnout vysílačku nebo počítač!
Okno aktualizačního programu:
Vysílačka jako herní ovladač
Zkoušeno pod operačním systémem Windows 7 Home Premium 64-bit. V menu nastavení vysílačky "System" je potřeba v položce "USB function" vybrat "Emulator". Po připojení vysílačky k USB portu počítače se automaticky nainstalují ovladače herního zařízení. V ovládacím panelu "Zařízení a tiskárny" se objeví v zařízeních tato ikona:
Kliknutím pravým tlačítkem myši nad ikonou se otevře kontextové menu, zde vybrat "Nastavení herního zařízení", v dalším okně pak "CR4T emulator", "Vlastnosti" a v dalším okně kartu "Ověření funkce". Zde lze otestovat funkci vysílačky jako herního zařízení a v případě potřeby ji zkalibrovat:
V režimu herního zařízení lze používat volant, plyn a obě vroubkovaná točítka jako čtyři proporcionální osy a dále tlačítka SW1 až SW3 jako stavové ovladače.
Ještě nás čeká třetí pokračování představení vysílačky Absima CR4T, které bude ve znamení videa ukazujícího možnosti a funkce menu nastavení vysílačky.
Závěrem bych rád upozornil, že v červnovém časopise RC Cars (6/2013) vyšla pěkná recenze vysílačky Absima CR4T z pera p. Černého. Tuto recenzi si lze přečíst zde.
- Fotografie - Michal Nováček, Absima -