Zhruba před měsícem v mé poště přistála zpráva, ve které mi pan Šatoplech z obchodu Promodels nabídl k zapůjčení a vyzkoušení
čtyřkanálovou RC soupravu Absima CR4T. Nad touto nabídkou jsem se dlouho rozmýšlel a po přibližně dvou vteřinách jsem usoudil, že něco takového se prostě neodmítá :) Jedno páteční odpoledne jsem tedy navštívil útulnou modelářskou prodejničku na Proseku a převzal tuto RC soupravu s tím, že na ní spáchám malou recenzi. Souprava je zajímavá tím, že kromě čtyř kanálů a telemetrické výbavy se ovládá přes relativně velký dotykový displej. Pojďme se tedy na soupravu podívat zblízka.
Z mých předchozích článků již víte, že souprava CR4T od německé Absimy má svůj původ v čínské firmě Flysky a jejím modelu FS-iT4. Tu již lze na našem trhu zakoupit v provedení od dalších dvou německých modelářských firem pod označením Carson Reflex Wheel Ultimate Touch a Modelcraft GT4. Zatímco v posledních uvedených případech se jedná pouze o přelepené Flysky FS-iT4, Absima si nechala pro vysílačku udělat jiné výlisky těla, jinak vyřešila napájení a též se poněkud liší i v nabídce funkcí. O většině rozdílů jsem psal v tomto článku, doporučuji tedy začít tam.
Pokud by vás zajímali i ostatní články věnované výše uvedeným RC soupravám, zde na ně uvádím odkazy, v pořadí od novějších ke starším:
V této části představení vysílačky Absima CR4T se soustředím kromě popisu samotné vysílačky i na dojmy a zkušenosti, které jsem v čase vymezeném na zkoušení získal. Protože vysílačku jsem měl zapůjčenou, netroufal jsem si jí rozebrat a podívat se na "vnitřnosti", jak je řešená elektronika.
Parametry RC soupravy Absima CR4T
Parametry a vlastnosti soupravy jsem tu již uváděl, ale pro úplnost si je zopakujeme v aktualizované formě:
Vysílačka CR4T
- systém přenosu - AFHDS 2 / AFHDS
- pásmo / kódování / rozlišení - 2.4 GHz / GFSK / 1024
- RF výkon - < 20 dBm
- počet kanálů - 4
- typ modelu - auto / loď
- DSC port - mikroUSB, PPM
- napájení - 4x AA tužková baterka / AA NiMH aku (součástí dodávky jsou AA NiMH aku 1,2V 1000mAh)
- spotřeba - cca 220mA při zapnutém displeji (50% jas)
- signalizace nízkého napětí baterií <4,5V
- velký dotykový LCD displej, 47 x 79 mm, 3,6"
- menu v angličtině, němčině a francouzštině
- paměť na 20 modelů, kopírování pamětí
- reverz všech kanálů
- nastavení trimů a subtrimů, nastavení koncových bodů u všech kanálů
- exponenciály řízení a plynu, nastavitelná křivka plynu
- nastavitelné zpoždění reakce řízení a plynu
- funkce pro ovládání plynu u spalovacích motorů - cut, idle
- nastavitelná brzda, ABS
- mixy řízení, brzdy
- 4 nezávislé mixy dvou vybraných kanálů
- mapování funkcí na tlačítka
- časovač, 4 módy
- failsafe pro všechny kanály, nastavitelný z vysílačky
- firmware update vysílačky z počítače přes USB
- ovládání pro praváky i leváky, přehoditelný volant
- vyměnitelný hřbet rukojeti (součástí dodávky je další výměnný hřbet)
- hmotnost - cca 380g (bez baterek)
- rozměry - cca 170 x 206 x 130 mm
- certifikace - CE, FCC
Přijímač R4FS
- systém přenosu AFHDS2
- napájení - 4-6,5V
- rozměry - 39 x 28 x 17 mm
- hmotnost - 9g
- telemetrie přijímače (napájecí napětí přijímače)
- možnost připojení telemetrických čidel (napěťové, teplotní a optické čidlo otáček součástí dodávky, magnetické čidlo otáček možno dokoupit)
- možnost připojení sériového přijímače-expanderu pro rozšíření počtu připojitelných serv (není součástí dodávky - možno dokoupit)
Balení vysílačky
RC souprava v ceně lehce pod 4000,- Kč si již zaslouží nějaké pořádné balení a tohle se myslím docela povedlo. Krabice vyrobená z pevného a silného kartonu v černo-zeleno-bílé kombinaci působí nejen elegantně, ale také velmi dobře chrání vlastní obsah před poškozením. Jen otevření krabice je mírně složitější, víko sedí na krabici dosti těsně a při jeho snímání tak nastává efekt pístu - chce to prostě trpělivost:
Uvnitř v pěnové vystýlce "sedí" ve výřezech na míru vysílačka, která je obložena malými plastikovými sáčky obsahujícími přijímač, telemetrické čidlo napětí, teploty a otáček (optické), dále pytlík s náhradním hřbetem rukojeti a USB kabelem a nakonec 4 kusy tužkových akumulátorů NiMH AA 1000mAh. Český návod jsem dostal zvlášť vytištěný na několika sešitých listech A4.
Popis a ukázky vysílačky
Tělo vysílačky je vylisováno z šedočerného plastu. Vše drží a lícuje, jak má, na žádný problém v kvalitě plastu nebo sestavení vysílačky jsem nenarazil. Na rukojeti se nachází výměnný hřbet z šedočerného silikonu. Ovládací prvky vysílačky, t. zn. disk volantu, všechna tlačítka, vroubkovaná kolečka a rámeček displeje jsou z kouřově stříbrného plastu. Celkově působí vysílačka poměrně decentně a mně osobně se líbí mnohem více než originál od Flysky. Pohled na vysílačku z pravé strany:
Pod horním pravým rohem displeje nad ramenem volantu je vidět část zasunutého stylusu určeného pro ovládání displeje (stylus jsem vůbec nepoužíval).
Další pohledy na vysílačku odzadu. Kulatým tlačítkem pod displejem se vysílačka zapíná i vypíná:
Pohled na levou stranu vysílačky. Jak je vidět, ovládací prvky na rukojeti jsou přístupné z obou stran. Velká krytka se třemi inbusy napovídá možnost přehodit volant z pravé strany na levou. To je velké plus této vysílačky - podobných vysílaček vhodných i pro leváky na trhu opravdu mnoho není. Pod rámečkem displeje je vidět krytka USB konektoru:
Pohledy na vysílačku zapředu. Dole na rukojeti vysílačky kousek nad nohou se nachází další spínací tlačítko:
Samotná noha vysílačky je dostatečně veliká i široká pro udržení stability vysílačky na rovném podkladě a je zespodu opatřena čtyřmi plastovými výstupky-nožičkami. V noze je pod posuvným krytem umístěna klec pro baterky nebo akumulátory. Vysílačku lze položit i na předek - k tomuto účelu má na předku těla dva malé plastové výstupky.
Dotykový displej vysílačky
Jedním z největších taháků této vysílačky je vedle telemetrie i velký dotykový LCD displej o rozměrech 47 x 79 mm (3,6"), kterým se vysílačka ovládá a nastavuje. Co se týče jeho kvality, není to samozřejmě žádný super kvalitní displej, jak jsme zvyklí z dnešních lepších smartfounů. Pro daný účel však vyhovuje. Rozlišení není nijak vysoké, ale velikost grafiky, ikonek a textů je zvolena tak, že jsem neměl problém se čtením informací na displeji.
Nezkoumal jsem, jestli jde o dotykový displej s rezistivním nebo kapacitním snímáním (ten je lepší). Na dotyk u prvků jako ikonky, tlačítka a točítka displej reagoval bez problémů. Jistou občasnou nejistotu jsem zaznamenal u tažení prstem, například při listování v menu nebo nápovědě, vyžaduje to trochu větší důraz při dotyku. Po dobu zkoušení byla na displeji ochranná fólie. Ukázky velikostí ovládacích prvků, ikon, symbolů, fontu, atd., na displeji:
Jas displeje se dá plynule regulovat. V místnosti je nastavení na 50% jasu naprosto dostatečné. Venku, zvláště na slunci, je čitelnost i na plný jas špatná (jako u všech LCD) a vyžaduje nějaký stinný koutek.
Vypínač, volant a ovládací prvky vysílačky
Vysílačka se zapíná i vypíná kulatým momentovým tlačítkem s modře podsvětleným symbolem vypínače umístěným pod displejem:
Volant se skládá z plastového disku a molitanového návleku pro pohodlný úchop. Za volantem je kruhový věnec, který nese seshora a z obou stran umístěné tři dvoupolohové spínače; zespodu věnce je pak jednoduché spínací tlačítko. Na rukojeti vysílačky se nachází nad sebou umístěná dvě vroubkovaná kolečka-ovladače, dostupná z obou stran. Pod nimi jsou pak z obou stran spínací tlačítka. Dole na přední části rukojeti vysílačky kousek nad nohou se nachází jedno symetricky umístěné spínací tlačítko, které jsem již zmiňoval.
Jak jsem již psal, volant je přehoditelný z pravé strany na levou. K tomu stačí vyšroubovat tři inbusy M3 (klíč 2,5mm), držící rameno volantu. Volant pak lze opatrně sejmout a vytáhnout konektor, kterým je připojen k vysílačce. Na druhé straně pak odšroubujeme krytku, kterou prohodíme s volantem:
Zde vidíte levou stranu vysílačky s odšroubovanou krytkou:
Při této příležitosti jsem zjistil, že držák volantu se po povolení inbusů dá vertikálně naklápět v rozsahu cca 30°. Lze jej tedy přitáhnout blíže k ruce nebo naopak oddálit. Po přitažení směrem k ruce pak nebude pro ty šikovnější problém ovládat vysílačku jednou rukou - palcem točit volantem.
Vysílačka též nabízí možnost nastavení předpětí vratných pružin volantu i páčky plynu (inbus klíč 1,5mm). Stavěcí šroub předpětí pružiny volantu se nachází v otvoru vlevo od tlačítka na spodní části věnce volantu. Stavěcí šroub předpětí pružiny páčky plynu se nachází hned nad touto páčkou. Vpředu pod hrbolem antény se nachází otvor pro stavěcí šroub mechanického neutrálu plynu (inbus klíč 2,5mm):
Výměnné hřbety rukojeti
Jak je u novějších vysílaček z rodiny Flysky zvykem, i tato je vybavena výměnnými hřbety, umožňující přizpůsobit rukojeť vysílačky velikosti ruky. K vysílačce jsou dodávány dva výměnné hřbety - jeden nižší (standardně nasazen) pro menší ruce a jeden vyšší pro větší ruce. Jsou zhotoveny ze silikonu šedočerné barvy. Zevnitř jsou opatřeny zámky, které zaklapnou do otvorů v rukojeti. Výměnné hřbety drží a lícují výborně a výměna je snadná:
Napájení vysílačky
Vysílačka má v noze pod výsuvným krytem umístěnu klec pro 4 kusy tužkových baterek velikosti AA nebo stejně velké NiMH akumulátory. S vysílačkou jsou dodávány akumulátory o kapacitě 1000mAh, což s ohledem na spotřebu vysílačky není zrovna moc. Ty lze nahradit například Sanyo Eneloopy o dvojnásobné kapacitě. Jelikož je klec připojená k vysílačce klasickým modelářským konektorem JR, je možné ji vyndat a nahradit třeba spájeným NiMH pakem s příslušným konektorem:
Přijímač Absima R4FS a čidla telemetrie
S vysílačkou je dodáván čtyřkanálový přijímač s dvěma minikonektory pro připojení sériového expanderu a čidel. Součástí balení přijímače je krátké brčko pro anténu a párovací propojka. Přijímač má jednu červenou kontrolku pro indikaci stavu (napájení, párování):
V balení jsou též tři kusy telemetrických čidel. První čidlo na obrázku slouží k měření napětí, druhé je optický snímač otáček, ke kterému je dodávána i samolepící odrazná fólie, třetí je pak teplotní čidlo:
Vedle toho se dají přikoupit i magnetické čidlo otáček a sériový přijímač-expander, sloužící pro rozšíření počtu připojitelných serv - k expanderu lze připojit až čtyři další serva. Jde o obdobu systému Futaba S.BUS. K přijímači R4FS se dají připojit až čtyři expandery.
USB konektor a kabel
Pod rámečkem displeje se nachází krytka mikro USB konektoru. S vysílačkou je dodáván USB kabel, který slouží pro připojení vysílačky k USB konektoru počítače, ale ne k nabíjení. Po USB kabelu lze provádět upgrade firmwaru vysílačky. Vysílačka též může pracovat jako joystick a neměl by tedy být problém používat ji v závodních simulátorech:
Ergonomie vysílačky
Vysílačka se mně osobně drží velmi dobře. Je dobře vyvážená a nemá tendenci táhnout ruku na některou stranu. Pravda je, že není z nejlehčích, i s baterkami váží skoro půl kila, takže na delším výletě se pronese. Páčka plynu a volant mají plynulý a jistý chod; předpokládám, že osy mají v ložiskách. Tlačítko z boku rukojeti je alespoň pro mne dobře dostupné prostředníkem. Tlačítko dole na přední části nohy je pro mne dost nízko. To, obě vroubkovaná kolečka a samozřejmě tlačítka kolem věnce volantu se tak musí ovládat druhou rukou. O kvalitě ovládání i zobrazení dotykového displeje jsem již psal výše.
Představení vysílačky Absima CR4T je kvůli své délce rozděleno na dvě části. V druhé části se blížeji podíváme na některé technické záležitosti a zajímavosti.
- Fotografie - Michal Nováček, Absima -