Dívám se na tuto zprávu tak nějak s nostalgickým pocitem, vždyť tato značka tu je (zatím) se mnou po celý můj dosavadní život a řadím ji k japonským značkám-stálicím typu Sony, Panasonic, Sharp, Casio... Inu, změna je život a svět se nám mění někdy nenápadně, někdy přímo před očima.
Modelářům netřeba jistě připomínat kvalitní Sanyo NiMH akumulátory všech typů, od tužek vellikosti AAA, AA až po třeba klasické n-článkové akupaky. Z těch starších typů akumulátorů předpokládám, že mnohým ještě slouží téměř legendární Cadniky (NiCd). Pár jich ještě mám také a s ohledem na své stáří jsou stále v obdivuhodné formě.
Pokud zabrousíme do historie, zjistíme, že Panasonic i Sanyo vždy měly k sobě tak nějak blízko. Firmu Sanyo totiž v roce 1947 založil švagr zakladatele koncernu Matsushita, který vlastní značku Panasonic. Jméno Sanyo znamená v japonštině "tři oceány" a vyjadřovalo touhu zakladatele společnosti stát se světovým dodavatelem, přes tři velké oceány - Atlantik, Pacifik a Indický oceán. Sanyo stálo u zrodu nebo participovalo u mnoha významných milníků či formátů elektroniky, úspěšných i neúspěšných, např. Betamax, Video8, HD-DVD a dalších.
V roce 2004 postihlo část Japonska silné zemětřesení, které Sanyu přineslo značné finanční ztráty a v důsledku vyústilo v restruktualizační plán, který orientoval zaměření firmy na posílení produkce v oblasti baterií a akumulátorů, fotovoltaiky, klimatizace, kamer, projektorů a třeba i mobilních telefonů. V té poslední oblasti je to pro nás možná překvapivé, ale divize mobilních komunikací Sanya vyráběla mobilní telefony pro americký Sprint-Nextel nebo pro kanadský Bell Mobility, než přešla pod křídla Kyocery.
V roce 2008 Panasonic zakoupil Sanyo za 4,5 miliardy dolarů. Byla přijata strategie, podle které značka Sanyo zmizí v dubnu 2012 ze světa, i když ne úplně. Panasonic hodlá výrobky Sanya přejmenovat a nadále nabízet pod svým jménem. Jde především o malé audiosystémy, radiomagnetofony, diktafony, projektory a v neposlední řadě též i o baterie a akumulátory. Jediné produkty, které ponesou i nadále značku Sanyo, jsou výrobky bílé techniky (pračky, lednice, ...), jejichž výroba byla před nedávnem odprodána čínskému Haieru.
Jak se tyto změny dotknou oblasti, která nás nejvíce zajímá, a to akumulátorů, se teprve ukáže. Panasonic si je, jak doufám, vědom kvalit, současné výborné pozice a hlavně jména akumulátorů Sanyo. Zvláště řada LSD (Low Self-Discharge - nízké samovybíjení) NiMH akumulátorů Eneloop je etalonem v této oblasti. Panasonic je též dodavatelem své obdobné LSD řady akumulátorů, prodávaných pod značkou Evolta. Podle informací, co jsem v minulosti našel na internetu, má jít o akumulátory vyráběné dalším známým japonským výrobcem Yuasa. Ovšem na trhu se nyní objevují LSD Panasonic Evolta vyráběné v Číně. Bude tedy zajímavé, jak se Panasonic popasuje s rozlišením těchto jistě různě kvalitních řad akumulátorů nyní pod jednou značkou. Pro nás zákazníky by bylo ideální to, co jsem si dovolil naznačit fotomontáží na obrázku :)
Štítky:
Sanyo
Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019
Neexistuji vhodna data!
Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov