Občas se na mne obrací převážně
členové fóra RC4x4.cz s dotazy technického rázu. Obvykle se týkají věcí, kterým jsem věnoval článek na svých stránkách, ať už ve formě stručného představení, nebo recenze. Tyto dotazy se řeší na fóru v rámci příslušných vláken, nebo pomocí soukromých zpráv či e-mailů. Tímto způsobem může výsledek tak trochu zapadnout a tak jsem se rozhodl dát některým řešeným dotazům, o kterých si myslím, že by mohly zajímat širší okruh lidí, formu článku. Tak je tomu i v případě
připojení LED diod k světelnému modulu BEL DSS1.
V tomto článku se tedy podíváme na způsob a možnosti připojení LED diod k příslušným výstupům světelného modulu DSS1. Není tedy od věci přečíst si recenzi, ve které jsem se tomuto modulu věnoval. Z té si taky vypůjčím potřebné informace, týkající se tématu tohoto článku. Budu vycházet z předpokladu nejjednoduššího a zřejmě nejčastějšího způsobu napájení světelného modulu přímo z přijímače, tedy napětím cca 5-6V. Neřeším zde programování modulu, v tomto případě hlavně nastavení velikosti výstupních proudů výstupů, které zde zmiňuji - zde vás odkáži na návod.
Začneme pohledem na samotný modul:
Pro větší přehlednost v bodech zopakuji potřebné informace:
- Všechny výstupy pro připojení LED diod se nacházejí na pravé straně.
- Výstupů je pět dvojic. Každá dvojice je zapojená paralelně. To znamená, že blinkry levé mají dva výstupy, blinkry pravé mají dva výstupy, světla mají dva výstupy, atd.
- Polarita výstupů je taková, že mínus zátěže (katoda LED diod) se připojuje na horní piny, plus zátěže (anoda LED diod) pak na spodní piny.
- Výstupy pracují jako zdroje konstantního proudu, takže LED diody můžete připojit přímo, bez předřadného rezistoru - bez ohledu na typ LEDky nebo v případě zkratu výstup pustí jen nastavený proud.
- Výstupní proud můžete nastavit na 20, 40, 60 a 80 mA, což umožňuje LED diody připojovat k výstupům sériově i paralelně, případně připojit nějakou žravější LEDku. Standardní vysokosvítivé LED diody potřebují právě proud cca 20 mA.
- Z hlediska celkové spotřeby preferujte zapojení LEDek do série. To však není vždy možné, protože napájecí napětí 5-6V z přijímače vám například rozsvítí jen jednu modrou nebo bílou LEDku - v tom případě je potřeba zapojit LEDky paralelně.
- Při paralelním zapojení dvou stejnobarevných LEDek nastavíme proud 40 mA, při třech stejných LEDkách 60 mA, při čtyřech stejných LEDkách pak 80 mA. Pokud by se paralelně řadily nestejné LEDky (= různé barvy - jiné napětí, viz tabulka), musí být rozdělení proudu zajištěno vhodnými předřadnými rezistory.
Nyní přejdeme k ukázkám zapojení LEDek ke světelnému modulu DSS1. Nabízím zde několik variant s různou kombinací a počtem LEDek. Varianty můžete použít přímo, nebo si je upravit dle svého uvážení - jsou zde myslím postihnuty nejčastější možnosti zapojení a kombinace LED diod. V jednotlivých variantách je u každého výstupu zeleně napsaná hodnota proudu, kterou musíte při programování modulu nastavit. U výstupů červený puntík představuje plus zátěže (spodní pin), černý puntík pak mínus zátěže (horní pin).
Zapojení LED diody
Jako první zde máme obrázek se standardní LED diodou a zapojením jejích nožiček. Delší nožička nebo oblouček označuje anodu (+). Bližší informace k LED diodám
najdete také zde.
V níže uvedených variantách platí, že můžete bez obav zaměnit červené a oranžové (žluté) LED diody. Dioda s bílým pouzdrem zastupuje jak bílou, tak i modrou LEDku. LED diody jsou běžné vysokosvítívé typy o průměru 5 mm a proudu 20 mA - o výběru vhodných typů si
můžete přečíst tady - jedná se sice již o starší článek, ale sortiment dnes dostupných LEDek je prakticky totožný. Předřadné rezistory k diodám, pokud jsou použity, jsou uhlíkové o zatížitelnosti 0,125 W; jejich hodnoty byly vybrány z běžně dostupné řady E24.
Varianta č. 1
Této variantě můžeme říkat minimální. Obsahuje vždy pár diod pro přední a zadní světla, couvačky, brzdovky, levé a pravé blinkry.
Varianta č. 2
Oproti předchozí variantě mají levé a pravé blinkry o jednu LEDku navíc, zdvojnásoben byl počet brzdových LEDek.
Varianta č. 3
Tato varianta přidává další LEDku k levým i pravým blinkrům, celkem tedy čtyři LEDky pro každou stranu.
Varianta č. 4
Poslední varianta má přední a zadní světla zapojena přímo na napájení. Do výstupu Světla / Majáček na modulu je zapojena rampa se čtyřmi LEDkami.
Další možnosti připojení LED diod
Paralelní zapojení jedné bílé (modré) a jedné červené (oranžové, žluté) LEDky.
Doufám, že tento článek vám bude nápomocný při zapojování a využívání světelného modulu DSS1. Případné dotazy řešte nejlépe na fóru RC4x4.cz ve vlákně Světelné moduly.
- Fotografie - Michal Nováček -