V předchozím díle návodu jsme se věnovali instalaci a základnímu nastavení programu ST Visual Programmer (STVP), který slouží k přeprogramování firmware vysílačky Flysky GT3B. V této části už také použijeme nějaké to nářadí, abychom se podívali do útrob vysílačky a upravili si ji pro
možnost připojení programátoru. S tímto samozřejmě souvisí i zhotovení programovacího kabelu. Naostřete šroubovák a nažhavte páječku, jdeme na to...
Existuje několik způsobů, jak si lze vysílačku upravit pro možnost přeprogramování. Já podrobněji popíšu způsob, jak jsem to pořešil u své vysílačky, nicméně ostatní možnosti alespoň naznačím. Jde totiž i o to, abyste si rozmysleli, zda budete s vysílačkou často experimentovat, nebo dejme tomu do ní jen občas nahrajete aktualizovaný firmware. V prvém případě je samozřejmě výhodnější mít programovací rozhraní vysílačky co nejpřístupnější, v druhém případě by naopak trochu horší dostupnost rozhraní asi tolik nevadila.
Programovací kabel
Nejdříve si připravíme programovací kabel:
- Obstarejte si čtyři tenčí izolované kablíky-lanka (průřez cca 0,15-0,30mm2) o délce cca 30-35cm. Barvy kablíků použijte různé, abyste se v tom vyznali, přičemž doporučuji pro napájecí kablíky použít červenou barvu pro +5V a černou barvu pro GND.
- Dále potřebujete 4-pinový konektor s roztečí pinů 2,54mm včetně dutinek. Pro tento účel je vhodný například typ KONPC-SPK-4 z GME, k dostání je samozřejmě i u dalších prodejců. Já použil kus dutinkové lišty, co jsem našel v domácích zásobách.
- Kablíky na obou koncích přiměřeně oholte a ocínujte. Na straně konektoru nezapomeňte nasunout samosmršťovací bužírky. Na níže uvedeném obrázku je vidět, v jakém pořadí jsou kablíky ke konektoru připájeny, pro jistotu též uvádím slovně. Konektor není potřeba nějak klíčovat, je tedy jedno, z které strany konektoru začnete kablíky pájet:
RST - modrý kablík, GND - černý kablík, SWIM - bílý kablík, +5V - červený kablík
- Kablíky můžete dohromady zkroutit.
Tímto je programovací kabel k vysílačce hotov.
Úprava vysílačky
- Z horního krytu LCD displeje vyšroubujte čtyři vruty umístěné v rozích, narovnejte (postavte) anténu a opatrně vytáhněte otočný ovladač ENTER - ten půjde trošku ztuha, ale netřeba žádné velké násilí.
- Odstraňte kryt LCD displeje tahem vzhůru přes postavenou anténu. Pozor na hmatníky tlačítek, jsou na tlačítkách volně nasunuty - sejměte je a odložte stranou.
- Rozšroubujte bočnice vysílačky. K tomu je potřeba vyšroubovat celkem pět vrutů. Vysuňte kryt bateriového prostoru a odložte stranou.
- Tímto si uvolníte desku elektroniky vysílačky pro relativně volnou manipulaci. Při té dávejte pozor na kablík antény, vedoucí z desky do antény.
Na obrázku níže uvádím pro vaší orientaci popis důležitých prvků desky elektroniky:
- Z desky elektroniky jsou pro naše účely nejdůležitější volné pájecí body programovacího rozhraní SWIM mikroprocesoru:
- Do těchto pájecích bodů napájejte ze strany spodku desky elektroniky volné konce kablíků programovacího kabelu. Na níže uvedeném obrázku lze podle popisků poznat, kam je který barevný kablík připájen, pro jistotu též uvádím slovně:
+5V - červený kablík, SWIM - bílý kablík, GND - černý kablík, RST - modrý kablík
- Kablíky přihněte k desce a zajistěte tavným lepidlem:
- Kabel s konektorem natáhněte rukojetí vysílačky přes otvor v bateriovém prostoru směrem ven.
- Překontrolujte si ještě jednou, zda máte kablíky na desce elektroniky i na konektoru zapájeny ve stejném pořadí.
- Sice je to mimo téma článku, ale když už máte vysílačku rozebranou, zkontrolujte kvalitu připájení napájecích kablíků vysílačky k držáku baterek (kleci). Je lépe je pořádně přepájet.
- Vysílačku sestavte. Nejdříve sešroubujte bočnice vysílačky, pak usaďte desku elektroniky pomocí k tomu určených výřezů v desce. Nezapomeňte na hmatníky tlačítek. Přes anténu nasuňte kryt LCD displeje a opatrně přišroubujte. Nakonec nasuňte otočný ovladač ENTER.
- Programovací kabel protažený přes rukojeť vysílačky by měl z vysílačky koukat následujícím způsobem:
Prgramovací kabel je možno schovat do volného místa v bateriovém prostoru vysílačky, kde ničemu nevadí:
Tímto máme vysílačku připravenou k přeprogrmování.
Další možnosti výroby kabelu a úpravy vysílačky
Ve své úpravě jsem použil čtyřvodičové (plné) zapojení programovacího kabelu. Takto můžu při programování vysílačku napájet z USB konektoru. Pokud na napájení z USB netrváte a vysílačku chcete při programování napájet z jejích baterií, stačí vám třívodičové zapojení programovacího kabelu - v tomto případě na kabelu zcela vynechte kablík +5V. V případě třívodičového programovacího kabelu lze použít například servokabel nebo část prodlužovacího servo kabelu opatřeného samičkou konektorem (dutinky). Podobné konektory s kablíky se používají i v počítačích - podívejte se, zda se vám doma něco takového neválí.
Pokud se vám nechce komplet rozebírat vysílačku, stačilo by po sejmutí horního krytu LCD displeje opatrně napájet na pájecí body SWIM rozhraní našikmo čtveřici (trojici bez +5V) špiček. Pak ale potřebujete programovací kabel, který bude mít na obou koncích samičku konektor (dutinky). V tomto případě ovšem budete muset při každém programování sundavat horní kryt LCD displeje.
Další možností pro třívodičové připojení programovacího kabelu je použít například stereofonní 3,5mm konektor-samici typu jack s uchycením závitem. Ten by byl připevněn někde ke krytu vysílačky. K němu pak potřebujete i patřičný 3,5mm protikus-samce a dát si pozor na správné zapojení kablíků v obou konektorech.
Na desku elektroniky vysílačky koneckonců nemusíte nic pájet, pokud na druhé straně programovacího kabelu použijete tzv. kontaktní pružinové špičky. Ty na pájecí body SWIM rozhraní na desce vysílačky pevně přitlačíte. Toto řešení však nezkušeným nedoporučuji, uvádím ho spíše pro dokreslení možností.
Před sebou máme ještě jeden, pátý a zároveň poslední díl návodu na přeprogramování firmware vysílačky GT3B (konečně! :) ...). V něm se dozvíte, jak připojit vysílačku k programátoru, načíst z vysílačky starý firmware a nahrát do ní nový.
- Fotografie - Michal Nováček, FlySky -