Před pár týdny mi přímo z Hong Kongu přistála na stole tříkanálová volantová
RC souprava Eurgle. Jde o laciný set vysílačky a přijímače pracující na frekvenci 2,4GHz prodávaný pod poněkud delším názvem
Eurgle 2.4Ghz 3Ch Digital Programmable LCD Wheel Radio Gear (kód výrobce - rcps61208). Tentokráte nebudete číst dlouhou recenzi jako v případě dvoukanálového setu
Ansmann W5, který připomínám záměrně, protože oba sety mají něco společného. Tím nemyslím ani tak vlastnosti, jako spíše původ.
Původním výrobcem této RC soupravy je čínský FlySky. Moje Eurgle je tedy vysílačka typ Flysky GT3 dodávaná s přijímačem FS-GR3C téhož výrobce. "Eurgli" vám v tomto článku představím víceméně stručně, berte to jako mé zatímní skromné postřehy a poznatky. Pokud vás zajímá cena, za kolik je tento RC set k dostání, pak rozumná cena u samostatně kupovaného setu i s dopravou je do cca 60,- USD. Samotný přijímač se pak dá koupit za cca 6,5 až 8,- USD.
Samotný set obsahuje pouze vysílačku a opravdu malý tříkanálový přijímač spolu s bindovacím konektorem a kolíčkem pro programování fail-safe. Nečekejte nějaký další bonus v podobě serva, držáku na baterky a podobných obvyklých setových přídavků. V mém případě nebyl přítomen ani manuál, pouze lísteček s odkazem, kde u prodejce manuál stáhnout.
Co se týče bližších informací o výrobcích Eurgle, ať už technických nebo o šíři nabídky, na stránkách Eurgle je rozhodně nehledejte.
Technické údaje
Vysílačka Eurgle 2.4Ghz 3Ch transmitter
- pásmo 2,4GHz
- systém AFHDS
- počet kanálů 3
- RF výkon < 20dBm
- modulace GFSK
- rozlišení 1024
- rozměry - 245x180x140mm
- napájení 8ks akumulátorů velikosti AA
- hmotnost 500g
- barva černá
- LCD displej s rozlišením 128x64 bodů
- paměť na 8 modelů
- funkce - při standardním nastavení přímé ovládání trimů plynu a volantu, dvojité výchylky, ABS, třetí kanál on/off, další funkce dostupné z menu přes displej
- indikace nízkého napájecího napětí vysílače (< 9V)
- výměnný rádiový modul vysílače
- sklopná a otočná anténa rádiového modulu vysílače
- nabíjecí konektor vysílače
- DSC konektor typu jack 3,5mm
- gumový povrch ovladače volantu
- párování pomocí tlačítek a propojky
Přijímač Eurgle 2,4GHz 3Ch digital receiver
- pásmo 2,4GHz
- počet kanálů 3
- modulace GFSK
- rozlišení 1024
- citlivost -100dbm
- nastavitelná funkce fail-safe zabrání ujetí modelu při ztrátě signálu
- napájecí napětí 4.5-6V
- hmotnost 5g
- rozměry 37.6x22.3x13mm
Popis RC soupravy
Vysílačka
Vysílačka vám hned na první pohled i díky té "vzpěře" vepředu připomene nějaké starší KoPropo. Někomu to může vadit, mě osobně je to vcelku jedno. Každopádně černý plast těla vysílačky není nějaký aušusový, je dostatečně silný, čistě vylisovaný a dobře lícující. Spodní šoupací kryt prostoru od baterek vyžaduje přiměřenou sílu na otevření/zavření, nikde nic nedrhne. Otvor pro neosazenou prutovou anténu je zaslepen gumovou čepičkou. Na hřbetu vysílačky hned pod nabíjecím konektorem a DSC konektorem najdete i masívní kovové očko na zavěšení vysílačky na popruh. Zvláštností této vysílačky je henten bazmek - hrb, na kterém trůní volant. Ten jste možná už viděli na některých dražších vysílačkách. Umožňuje odklopit volant odhadem až o cca 30° dopředu. Našel jsem v tom celkem dvě pozitivní výhody - za prvé je lépe vidět na displej, za druhé vysílačka nedrbe spodkem do mé důstojnosti :). Vysílačka jinak dobře sedí v ruce, lidé se silnějšími prsty by mohli mít menší problém s trnem, který se nachází těsně pod páčkou plynu.
Na zadní straně vysílačky se nalézá šachta pro rádiový modul a velké stříbrné tlačítko pro ovládání třetího kanálu typu on/off. Rádiový modul pro pásmo 2,4GHz má na sobě i bindovací tlačítko.
Na přední straně vysílačky se samozřejmě nachází LCD displej, k němuž mám jednu závažnější výtku - není podsvětlený a ani extra kontrastní, písmo v menu by mohlo být větší. Pro nastavení potřebujete dobré světlo. Na přední straně a též na hrbu volantu dále najdete kromě vypínače i poměrně dost čudlíků včetně kruhového ovladače. Nechci se zdržovat vypisováním, k čemu který čudlík slouží, zde odkážu na obrázek z manuálu, nebo přímo na manuál, který si můžete stáhnout z mých stránek. Jen poznamenám, kruhový ovladač v základním menu kopíruje funkci tlačítek okolo (tlačítka UP, DOWN, ENTER), t.zn. otáčením na obě strany se pohybujete v menu nahoru/dolů a stisknutím potvrzujete volbu.
Stejně tak nebudu vypisovat funkce vysílačky, opět odkáži na manuál. Je sice psaný spíše čingliš než english, ale dá se pochopit. Funkcí má vysílačka opravdu přehršel, kromě standardních jako reverzy, subtrimy, omezení výchylek, dvojité výchylky, exponenciály atd. má také např. možnost poměrně detailně nastavit křivku plynu i řízení, zpoždění reakce plynu i řízení, aj. Má i funkci ABS, kterou lze, jestli jsem to pochopil dobře, "mixovat" s řízením. Zajímavé také je, že si můžete přeprogramovat-přeházet funkci jednotlivých tlačítek, takže např. zapínání/vypínání třetího kanálu si můžete přehodit ze zadní strany na přední třeba na tlačítko pod palec.
Přijímač
Rozepisovat se o přijímači s prostým názvem
Eurgle 2,4GHz 3 channel digital receiver je příslovečným nošením dříví do lesa. Je to totiž úplně ten samý přijímač, který jsem už popisoval u
RC setu Ansmann W5. Stejné parametry, stejný je tedy i způsob bindování pomocí konektoru s propojkou nebo nastavení funkce fail-safe. Tímto se nám tedy vyjasnil i původ Ansmanní vysílačky. Je téměř jisté, že její střeva také pocházejí od FlySky.
USB kabel / redukce
K setu jsem jako bonus obdržel kabel s USB redukcí, který se připojuje jedním konce do DSC konektoru a druhým do USB konektoru počítače. Není potřeba instalovat žádné ovladače, vše proběhne automaticky (zkoušeno pod Windows XP). Po kalibraci v příslušném ovládacím panelu (Herní zařízení v XP) vysílačka pak funguje jako ovladač např. pro VRC simulátor (nezkoušeno). Kabel funguje i s vysílačkou Ansmann W5.
Manuál ke stažení najdete zde. Je to návod přímo pro FlySky GT3, návod pro Eurgli je lautr to samé, akorát je datově cca 4x větší.
No, vidím, že přes slib, že tento článek nebude dlouhý, zas nám to nějak nabobtnalo ;). Jelikož už jsem se ve vysílačce trochu vrtal, na (někdy) příště můžu slíbit popis úpravy na napájení vysílačky vhodnou LiPolkou.
- Fotografie - Michal Nováček, manuál FlySky, Eurgle -