Poprvé jsem RC soupravu s vysílačkou Wé-pět zaznamenal jako novinku na stránkách Akroshopu někdy během února. V té době o ní nebyla žádná informace ani na mateřských stránkách Ansmann Racing. Na zahraničních fórech jsem četl i domněnky podobné tomu, že když W3 je tříkanál, tak W5 bude pětikanál.
Ještě v únoru jsme se dotázal přímo v Akroshopu, který u nás produkty Ansmann Racing distribuuje a prodává, jak to s touto soupravou tedy vypadá. Bylo mi řečeno, že sami zatím ani neví, jestli je to dvoukanál nebo tříkanál, protože dokumenty od samotného Ansmanna si bohužel protiřečí.
Nyní, když už je tato RC souprava v prodeji, na beton a psí uši víme, že vysílačka W5 je dvoukanálová. To zmatení kolem skutečného počtu kanálů mohlo být způsobeno i tím, že v setu dodávaný přijímač typu R5 je tříkanálový. Hmmm, napadla mne teorie, že když sečteme počet kanálů vysílačky s počtem kanálů přijímače, dostaneme číslo 5 z označení vysílačky :) ...
Anténa je sklopná, dá se přitom otočit o 180st. a tudíž sklopit buďto dopředu, nebo dozadu. Volant je standardního průměru, použitý silikon na povrchu volantu je příjemný na omak, po obvodu vroubkovaný a dobře se drží:
Baterie / akumulátory typu AA v počtu 8 ks se klasicky páskují do nohy vysílačky po vysunutí masívního spodního krytu. Ten je zespodu opatřen čtyřmi cca 3 mm vysokými tvrdými nožičkami:
Kromě volantu a páčky plynu nejsou na vysílačce viditelné žádné další ovládací prvky. Ty jsou schovány pod horním odklopným krytem z matného kouřového plexiskla. To se dá odklopit do polohy, ve které drží otevřené. Ovládací prvky tak jsou, na rozdíl třeba od Spektra DX3E, které je má podobně umístěné, kryté shora před prachem a dalšími nepříznivými podmínkami. Skutečnou odolnost ovšem časem ukáže až praktické používání vysílačky:
Na boku vysílačky je umístěn nabíjecí konektor a 3,5mm jack DSC konektoru. Ani na vysílačce, ani v manuálu není uvedena polarita nabíjecího konektoru. DSC konektor není v manuálu zmíněn vůbec:
Co se týče ovládacích prvků, pro zapínání vysílačky a reverzy kanálů jsou použity klasické šoupací přepínače. Trimy řízení a plynu, jakož i trim dvojitých výchylek, mají přiměřeně tuhý chod, takže se nemusíte bát, že nechtěným dotykem o knoflíky si nastavení rozhodíte. Tlačítko pro párování s přijímačem je utopené pod povrchem proti nechtěnému stisku:
Obě kontrolní LED diody vás po zapnutí oslepí svým jasem, ale má to svůj důvod - musí prosvítit sklopný plexisklový kryt i na silném sluníčku - vypadá to docela efektně. Červená LEDka indikuje zapnutý vysílač, zelená LEDka pak stav baterek - pokud je jejich napětí v pořádku, LEDka svítí trvale, po snížení napětí pod 9V začne blikat:
Nad konektory se nachází tlačítko pro nastavení funkce fail-safe, utopené pod povrchem, hned vedle pak červená LED dioda indikující stav přijímače. Pro mačkání tlačítka fail-safe je na párovací propojce navlečen cca 2cm dlouhý plastový kolíček. Z přijímače vede anténní kablík o celkové délce 18 cm. Přiloženo je 12 cm dlouhé brčko pro protažení kablíku s anténou:
U jednoho zahraničního prodejce (FusionHobbies) jsem zachytil informaci, že tato vysílačka používá elektroniku Sanwa. Tato spekulace může být založená na faktu, že tříkanálová 2,4 GHz vysílačka od Ansmann Racing typ W3 ji používá. Stránky Ansmannů k tomu mlčí.
RC souprava se u nás prodává za 1490,- Kč. V zahraničí jsem ji našel zatím v nabídkách evropských prodejců, přičemž cena se pohybuje v rozpětí cca 35-50,- EUR. Samotný přijímač R5 je pak k mání pod 30,- EUR a brzy by měl být k dostání i u nás.
EDIT (9.10.2010) - Nyní již víme, že elektronika této RC soupravy pochází od čínského Flysky. Souprava Ansmann W5 odpovídá svou výbavou typu Flysky FS-GT2. Více informací o RC soupravách Flysky najdete zde.
- Obrázky - Michal Nováček, Ansmann Racing, Akroshop -
- Zdroj: Ansmann Racing, Akroshop -
Štítky:
RC souprava Ansmann W5
Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019
Neexistuji vhodna data!
Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov