Jeden můj kolega z práce neodolal a na zkoušku si zakoupil lacinou kamerku Turnigy TD16 KeyChain, kterou nabízí populární modelářský eshop Hobbyking. Poté, co si s ní krátce pohrál, jsem ho přesvědčil, že jí nyní určitě nepotřebuje a sám jsem si ji se zájmem vyzkoušel. Na internetu se již nyní válí hromada videí, pořízených z této nebo podobných kamerek přidělaných na autech, které dokáží často atraktivně a dynamicky ukázat jízdu modelu z "jeho pohledu".
Vzhledem k tomu, že nejen modelářský trh je v současné době zaplavován množstvím často velmi laciných kamerek různých typů, tvarů a parametrů, doufám, že vám tento článek alespoň trochu pomůže při rozhodování, zda se vyplatí nějakou zakoupit.
Turnigy je modelářský výrobce širokého sortimentu modelářských potřeb, který aktuálně nabízí i pár typů kamerek, použitelných do řady dálkově ovládaných aut, letadel i lodí. Kamerku Turnigy TD16 KeyChain nabízí Hobbyking za vcelku nijak závratnou sumu 13,- USD.
Prodávané balení obsahuje vlastní kamerku typu klíčenka pro záznam ozvučeného videa a krátkou redukci z miniUSB konektoru, jímž je kamerka opatřena, pro připojení ke klasickému USB konektoru počítače nebo notebooku. V kamerce je v příslušném slotu již zasunuta Sandisk mikroSD karta o kapacitě 2GB. Ke kamerce není přiložen návod, ten si musíte stáhnout ze sekce Files patřící k produktové stránce výrobku. Ovladače nejsou také dodávány - nejsou potřeba.
Parametry
Níže uvedené parametry jsem převzal ze stránek prodejce, přičemž jsem se již snažil uvést na pravou míru některé nepřesnosti.
Velikost: DxŠxV 52x32x14 mm (prodejce udává 52x30x12)
Hmotnost: 18g včetně baterky a řetízku s kroužkem
Natívní rozlišení / velikost videa: 640x480 px
Akumulátor: Lithium Polymer
Rychlost snímání: 30 sn./s
Rozlišení fotografie: 1600x1200 px (prodejce udává 1280x960)
Max. délka jedné nahrávky: 60 minut
Výdrž v režimu stand-by: 120 hodin
Paměťové médium: mikro SD karta až 16GB; osazena Sandisk 2GB karta
USB rozhraní: USB1.1/2.0
Prodejce v popisu parametrů uvádí i jakousi voice-activated (hlasově ovládanou) funkci smíchanou se stand-by režimem, ale jde o nesmysl. Rozměry jsem kamerku přeměřil šuplérou v nejsilnějších místech, protože často záleží na každém milimetru. Prodejce rovněž uvádí, že přibalená mikroSD karta od Sandisku je rychlá, ale zřejmě tomu tak nebude, ale k tomu až příště.
Konstrukce kamerky
Kamerka je zabudována v plastovém pouzdru antracitové barvy typu klíčenka, opatřeném řetízkem a kroužkem. Povrch působí "pogumovaným" dojmem, příjemně se drží a neklouže. Na čelní straně se nachází otvor pro čočku snímacího čipu a dírka pro mikrofon. Při pohledu zepředu na pravém boku najdete miniUSB konektor, otvor pro resetovací tlačítko a slot pro mikroSD kartu. Na horní straně najdete celkem čtyři tlačítka, dvě u čelní strany jsou funkční, zbylé dvě jsou atrapy. Funkční tlačítka mají poněkud tužší chod, ale to je myslím dobře.
Ovládání kamerky
Viz obrázek s popisem ovládacích prvků a přípojných míst. Krátkým stiskem tlačítka 2 se kamerka zapne, přitom se rozsvítí oranžová LED kontrolka. Po cca 3 sekundách, během nichž kontrolka blikne a pak svítí trvale, je kamerka připravena k akci v režimu fotografování. Vypíná se stisknutím téhož tlačítka, které podržíme tak dlouho, než kontrolka zhasne. Krátkým stiskem tlačítka 1 uděláme fotku; po stisku kontrolka na okamžik zhasne a zase se rozsvítí. Další fotku můžeme udělat až po cca 5-6 sekundách. Delším stiskem tlačítka 1 přepneme do režimu snímání videa; kontrolka třikrát blikne a pak zhasne - zaznamenává se video, kontrolka nesvítí. Záznam videa ukončíme stiskem tlačítka 1 nebo 2, přičemž se vždy kamerka vrátí do režimu fotografování - kontrolka se rozsvítí. Pokud by se kamerka z nějakého důvodu kousla, t.zn. nereagovala by na stisk tlačítek, lze provést reset pomocí tlačítka v otvoru na boku kamerky - k tomu je potřeba párátko nebo tvrdý kus drátu.
Připojení kamerky k počítači
Testováno na počítači s OS Windows XP SP3. Při prvním připojení k počítači dojde k automatické instalaci ovladačů. Kamerka se nainstaluje jako USB mass storage zařízení, v systému ji můžete najít jako Company PMP Platform SDC USB device. Dá se tedy bez problémů použít i jako fleška pro přenos souborů. Po úspěšné instalaci se kamerka hlásí jako výměnitelný pevný disk s kapacitou dle vložené mikroSD karty. Na tomto disku najdeme adresáře IMAGE/RECORD pro ukládání fotografií, VIDEO/RECORD pro ukládání videa a VIDEO/VLT, kde je uložen jakýsi profilový soubor. Fotky jsou ukládány ve formátu JPG, video pak ve formátu (kontejneru) AVI. Připojená kamerka je z USB portu současně nabíjena, kontrolka přitom bliká - kamerka by měla být nabitá cca za hodinu, což je indikováno trvalým svitem kontrolky.
Kvalita fotografií a videa
Upozorňuji, že toto posouzení kvality je čistě subjektivní. O kvalitě fotografií se netřeba snad zmiňovat, pro naše účely nás zajímá spíše kvalita videa. Nicméně pokud chcete vědět, fotky jsou hnusné, přeostřené a mdlých barev, když pominu přepočet z natívního rozlišení kamerky (640x480) do rozlišení 1600x1200. Velikost fotky se pohybuje okolo 100-350 kB. Co se týče videa, to je již lepší, kamerka snímá a ukládá video ve svém nativním rozlišení. Barvy jakžtakž sedí, obraz je přiměřeně ostrý - žádné velké detaily však nečekejte. Na ostřejším sluníčku dochází k přepalování obrazu. Znát je častý výpadek snímků, zvl. při rychlých změnách obrazu, udávaných a plynulých 30 sn./s kamerka nemá ani náhodou. Na nějaké večerní či noční záznamy raději zapomeňte, obraz je silně zašuměný a tmavý až černý - tahle kamerka prostě vyžaduje dobré světelné podmínky. Video je opatřeno v levém horním rohu nesprávným datumem a časovým údajem (blíže ve zkušenostech) za použití poměrně malého, ale dobře čitelného fontu bílé barvy. Kvalita zaznamenaného zvuku také není nic moc, ale na kvílení RC auta to stačí.
Co se týče formátu videa, to je uloženo v kontejneru AVI s následujícími parametry, které jsem vytáhl pomocí populárního programu GSpot - pro zpřehlednění a zkrácení jsem vypustil nedůležité řádky. Komu toto nic neříká, nechť tuto pasáž klidně přeskočí:
--- Container Information ---
Base Type (e.g "AVI"): AVI(.AVI)
Subtype (e.g "OpenDML"): AVI v1.0,
Number of Audio Streams: 1
--- Video Information ---
Video Codec Type(e.g. "DIV3"): XVID
Video Codec Name(e.g. "DivX 3, Low-Motion"): XviD ISO MPEG-4
Duration (hh:mm:ss): 3:05.031
Frame Count: 5551
Frame Width (pixels): 640
Frame Height (pixels): 480
Storage Aspect Ratio("SAR")" 1.333
Pixel Aspect Ratio ("PAR"): 1.000
Display Aspect Ratio ("DAR"): 1.333
Frames Per Second: 30.000
Pics Per Second: 30.000
Video Bitrate (kbps): 3447
MPEG-4 ("MPEG-4" or ""): MPEG-4
QPel ("QPel" or ""): QPel
GMC ("GMC" or ""): GMC
NVOP ("NVOP" or ""): N-VOP
Quality Factor (bits/pixel)/frame: 0.374"
--- Audio Information ---
Audio Codec (e.g. "AC3"): PCM Audio
Audio Sample Rate (Hz): 8000
Audio Bitrate(kbps): 128
Audio Channel Count (e.g. "2" for stereo): 1
Pokud to velmi stručně shrnu, elektronika kamerky používá pro zpracování videa zadrátovaný kodek XVID s poměrně náročným nastavením (PB, QPel, GMC). Datový tok je velmi vysoký, pokud vezmeme v úvahu rozlišení a kvalitu videa, ale to bude dáno výkonem videoprocesoru. Zvuk je ukládán v nekomprimovaném formátu. Pro představu, kolik záznam zabere místa - při snímámí statické scény 30 min. záznamu obsadí cca 500 MB.
Praktické zkušenosti
Je třeba mít na paměti, že kamerka je buďto zapnutá, nebo v režimu stand-by. Nelze jí úplně vypnout.
Kamerku jsem připojoval ke třem různým počítačům s OS Windows XP SP3 (stolní PC, notebook a netbook), ve všech případech došlo k její bezchybné instalaci a funkci.
Ovládací tlačítka je potřeba pořádně mačkat, občas se vyskytne problém se zákmity tlačítek - už párkrát se mi stalo, že se mi ji podařilo vypnout třeba až na potřetí.
Pro přehrání videa potřebujete mít nainstalovaný kodek XVID, který není standardní součástí Windows (nedělám si iluze, že by ho někdo neměl nainstalovaný :) ...).
Video je opatřeno nesprávným datumem z roku 1980 a neodpovídajícím časovým údajem a nějak jednoduše s tím nelze nic dělat.
Párátko nebo drátek budiž stále s vámi jako povinná výbava - za dobu zkoušení se mi již dvakrát kamerka kousla a potřebovala reset.
Deklarovaných 60 minut maximálního záznamu se mi nepodařilo dosáhnout, ale netvrdím, že to není možné. Zkoušel jsem dvakrát položit teoreticky plně nabitou kamerku na kraj stolu a nechat snímat obrazovku televize - v prvém případě kamerka nahrávala 47 minut, pak se sama vypla, v druhém případě 28 minut, než se opět sama vypla. Tady je dost nepříjemné, jak jsem již zmínil, že během záznamu videa kontrolka nesvítí.
Samovolné vypínání se mi projevilo i během zkoušek na RC autě. Jednou třeba po 3 minutách, jednou po 5 minutách... Je možné, že na to mělo vliv tropické počasí s teplotami třicítkami, nemohu ani vyloučit nějaké zarušení od auta, těžko říci.
Zkouška na RC autě
Pro tuto zkoušku jsem použil svou letitou, ale spolehlivou tamijáckou Blazing Starku (TA-01) bez kastle. Jelikož jsem nechtěl vymýšlet nějaké složitější uchycení kamerky, natož ho dělat, přitom kamerku i ochránit (abych ji vrátil vcelku...), uchytil jsem ji tak, jak je vidět na obrázku. Kamerku jsem obtočil jedním závitem měkkého pěnového materiálu o síle cca 6 mm a dokola přelepil elektrikářskou páskou. Přes tento materiál jdou tlačítka dobře mačkat. Aby byla kamerka ochráněná při přetočení vozidla "na střechu" a současně měla nerušený "výhled", vybral jsem její umístění mezi přední parohy. Obalenou kamerku jsem k parohům upevnil opět elektrikářskou páskou tak, aby kamerka zaujímala polohu lehounce skloněnou směrem k zemi. Toto upevnění bylo relativně pružné a měl jsem obavu, aby nebyl snímaný obraz příliš roztřesený, ale nakonec to myslím dopadlo jakžtakž dobře. Pevnější (tužší) uchycení k podvozku by ale asi bylo lepší.
Pro úplnost, podvozek je osazen regulátorem Graupner V4R, motor Tamiya RS540 Sport Tuned (23z.), přijímač Graupner B4 AM40, servo Graupner C-577, akupak 7,2V Sanyo NiMH 3600mAh, vysílačka Graupner XR-2 AM40.
Níže si spusťte video vyrobené sestříháním vybraných záznamů pořízených kamerkou během zkoušek na RC autě.
Za sebe bych krátce řekl, pokud vezmu v úvahu ctnosti i nectnosti, kvalitu videa a v neposlední řadě cenu (zvl. v zahraničí) zkoušené kamerky, že pro tu srandu bych jí i koupil. Co mi vadí, je to samovolné vypínání - jestli to bylo způsobeno podmínkami, nebo je to vlastní tomuto kusu, těžko říci. Kvalita videa není nic extra, ale je vcelku použitelné. Co bychom taky za tu cenu chtěli, že. Pro doplnění, tato kamerka se dá koupit i u nás, ovšem za cenu okolo 850,- Kč.
Tímto tedy končím představení kamerky "přímo z krabice". Již na fóru jsem slíbil, že toto ale není všechno. Těchto kamerek v identickém pouzdře i prakticky podobných parametrů se totiž prodává poměrně široká škála typů, různě označených a od různých výrobců. Výše ceny není vodítkem pro dobrý výběr - můžete totiž zakoupit dražší kamerku s horší kvalitou videa nebo levnější kus s lepší kvalitou videa, byť rozdíl bude asi jen pár dolarů. Některé kamerky se dodávají s pevnou interní pamětí, některé mají slot pro paměťovou kartu, obvykle typu mikroSD. Dále některé kamerky umožňují upgrade firmware či se uživatelsky povrtat v nastavení parametrů. Proto vyčkejte na druhý díl, ve kterém vám ukážu, jak vylepšit vlastnosti zde popisované kamerky a současně poslouží jako vodítko pro výběr a nákup tohoto typu kamerky.