Podle ohlasů ve vláknu Pájení na fóru RC4x4.cz i dosavadní čtenosti se oba předchozí díly setkaly vcelku se slušným zájmem ctěného obecenstva. I na můj e-mail došlo okolo desítky dotazů na různé věci okolo pájení. Jeden z těchto dotazů mne mírně pobavil a současně přivedl k napsání tohoto apendixu k výše zmiňované části, k tomu doporučení, jakou pájku používat. Prostě jsem usoudil, že by bylo asi dobré tuto část trochu rozvést, zvl. pro ty, pro které je pájení španělskou vesnicí.
Onen dotaz v kostce konstatoval, že nějakou páječku doma má a k tomu "takový tlustý cín" a jak ho použít. Po krátké výměně e-mailů vyšlo najevo, že ten "takový tlustý cín" je tzv. pájecí olovo, které se dá s úspěchem použít na klempířské práce, ale na pájení v elektronice je nevhodné.
Pro vaší hrubou představu, jaké olovnaté pájky s jakým poměrem Sn/Pb jsou vhodné pro jakou činnost:
Co se týče tvaru, s tzv. pájecím olovem pro klempířské práce jste se mnozí možná setkali ve formě trojhranných tyčí o straně cca 1 cm. Pro naše potřeby nejběžnější trubičkovou cínovou pájku jsme si již představili v minulém díle. Cínové pájky se dají obstarat i v jiných tvarech, např. pro plnění tzv. cínových lázní se používají pájky ve formě tyčí (viz obr. nahoře).
Jelikož trubičková cínová pájka se dá obstarat v různých průměrech, alespoň stručně si řekneme něco k vhodnosti použití pájek o uvedených průměrech. On totiž průměr pájky má vliv na rychlost dodávky cínu na určené místo za určitý časový úsek při určité teplotě páječky.
Toť vše. Někdy, možná, si řekneme něco i o tom pájení... ale není nad vlastní praxi a zkoušení :)
- Obrázek - Kovohutě Příbram -
- Zdroj: Wikipedia, má paměť a další zdroje -
Štítky:
průměr pájky
Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019
Neexistuji vhodna data!
Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov