MTX1 - mikromodul vysílače 3 až 12V, cena 350,- Kč
Základní modul vysílače, dosah až několik set metrů, 6 vstupů, napájení 3 až 12V, klidový odběr cca 5uA / vysílání 14mA, drátová anténa 8,5cm, rozměry 20x27mm, možnost nastavení několika pracovních režimů pomocí propojek.
MTX1-SMA - mikromodul vysílače s SMA konektorem, cena 450,- Kč
Stejné vlastnosti jako MTX1, navíc opatřen SMA konektorem pro připojení externí antény a režim tzv. věrného přenosu stavu kontaktu (na přijímač je vysílána pouze změna stavu kontaktu).
MTX2 - mikromodul vysílače 3V bat., cena 399,- Kč
Stejné vlastnosti jako MTX1, drátová anténa 8,5cm, rozměry 45x27mm, napájení je zde realizováno 3V baterií CR2032, jejíž držák je umístěn na plošném spoji modulu.
MTX2-SMA - mikromodul vysílače s SMA konektorem 3V bat., cena 499,- Kč
Stejné vlastnosti jako MTX2, navíc opatřen SMA konektorem pro připojení externí antény a režim věrného přenosu stavu kontaktu (na přijímač je vysílána pouze změna stavu kontaktu).
MRX1 - mikromodul přijímače, cena 499,- Kč
Základní modul přijímače, 6 výstupů, zatížitelnost výstupů max. 100mA (otevřený kolektor), napájecí napětí 7 až 24V (doporučeno 12V), odběr proudu při příjmu 14mA (12V), drátová anténa 8,5cm, rozměry modulu 45x27mm.
MRX1-SMA - mikromodul přijímače s konektorem SMA, cena 599,- Kč
Stejné vlastnosti jako MRX1, navíc opatřen SMA konektorem pro připojení externí antény.
Produktové stránky výše uvedených modulů najdete zde. Na stránkách výrobce je u každého produktu ke stažení návod - zde bych chtěl upozornit, že návod je pro všechny výše uvedené moduly téměř stejný, rozdílem je přidaná stránka u SMA verzí, popisující režim věrného přenosu stavu kontaktu. Ačkoliv jsou moduly SMA verzí větší díky přidanému konektoru pro externí anténu, rozměry těchto modulů jsem zde nenašel.
Důležitý je fakt, že moduly MTX a MRX netřeba nijak programovat. Stačí si jen patřičně zapojit vstupy vysílacího modulu a výstupy přijímacího modulu, o přenos informace se postarají již samotné moduly, stejně tak o jeho bezpečnost a odolnost proti vnějšímu rušení. Každý vysílací modul je vybaven unikátní adresou a nemůže být ovlivňován jiným modulem. Do paměti přijímače MRX1 lze navíc uložit až 15 vysílacích modulů MTX1 (MTX2), se kterými pak komunikuje, ukládání se provádí pomocí tlačítka na desce přijímače (automatický režim učení).
Z této nabídky naším požadavkům na doplňkové dálkové ovládání pro RC auta nejlépe vyhoví modul přijímače MRX1 a modul vysílače MTX1 nebo MTX2. U modulu přijímače se podíváme na režimy, ve kterých může pracovat (nastavují se pomocí letovacích propojek na tišťáku):
Na modulech vysílačů se též nachází letovací propojky, ale ty slouží pouze k testovacím účelům a nelze je používat pro trvalý pracovní režim! (J1 - vyřadí časové omezení vysílání, J2 - zapne cyklické vysílání v intervalu 0,3 sek. pro účel testování dosahu).
Modul přijímače budete napájet (většinou) z pohonného akupaku, u modulu vysílače záleží na vás, zda zvolíte verzi s baterkou (MTX2) nebo bez (MTX1). Není problém si koupit držák baterky separátně (Flajzar má v nabídce, nebo např. v GM).
Mírnou komplikací je to, že pro modul vysílače si budete muset sehnat vhodnou krabičku a tlačítka, Flajzar nic hotového s těmito moduly zatím nenabízí. Osobně bych asi pořídil modul MTX2, stejně musíte počítat s baterkou a tady ji už máte i s držákem. Velikost krabičky pak volte dle vaší libovůle - můžete zvolit maximální výbavu šesti tlačítek (co kdyby :) ...), nebo počet přesně vyhovující vaším potřebám. Krabiček se nabízí celá řada, jak u Flajzara, tak i např. v GM, nabízejí víceméně stejný sortiment. Podíval bych se po něčem z řady KPDO-x, KM-1x, KM-102 atd. Do některých by se zřejmě nevešlo všech šest tlačítek, ale jak jsem psal, zde se fantazii a vaším potřebám meze nekladou - dá se zadaptovat krabička od čehokoliv, třeba něco od nějaké rozbité elektronické hračky apod. Na tlačítka bych se podíval např. opět v GM, volil bych něco z řady mikrospínačů P-B1720, dělají se v několika variantách lišících se tvarem a výškou tlačítka (čudlíku), též i SMD variantu pro plošnou montáž - ta je ale dražší a liší se jen ohnutými kratšími pájecími špičkami-kontakty. Volba kulatého hmatníku tlačítka vám samozřejmě silně zjednoduší výrobu krabičky, stačí akorát vyvrtat díru o příslušném průměru. Tlačítka lze uchytit připájením na kus nějaké subdestičky-tišťáku, také si myslím, že by stačilo připájet na ně drátky a přikydnout je lepící pistolí ke dnu krabičky. Opět záleží na vás a vaší zručnosti a stupni perfekcionismu ;).
Ve vláknu fóra RC4x4.cz Doplňkové dálkové ovládání (Edit 8.3.2011 - vlákno vzniklo rozdělením původního vlákna Ovládání navijáku dvoukanálovým rádiem) se můžete podívat, jak to s výše uvedenými moduly vyřešil xvlastix, zde je odkaz na obrázky.
Na závěr si uděláme slíbené malé shrnutí výhod či nevýhod představených dálkových ovládání, jak to vidí má subjektivní maličkost:
K tomuto porovnáni bych ještě poznamenal, že pokud hodnotím ceny obou sad, cenový rozdíl je sice cca dvojnásobný, ale není zásadně dramatický. Za IR sadu (hotový přijímač + dálkový ovladač) zaplatíte max. 520,- Kč, za rádiovou sadu (MTX2 + MRX1) pak cca 900,- Kč + odhadem cca do 100,- Kč za materiál pro dálkový ovladač (práci nepočítám, ta je radost :) ...), celkem tedy cca 1000,- Kč. Výhody rádiové sady však zcela určitě převažují. IR sada by kvůli možným problémům při použití venku, zvl. při ostrém sluníčku, vyžadovala další experimentování (volba vhodného umístění IR senzoru v autě, zapojení více senzorů pro zvýšení "citlivosti"- možnosti ovládání z více směrů, atd.), což by konzumovalo další čas a zřejmě i finance, nicméně pro nějaký salonní předváděcí model auta by se použít dala, stejně tak pro řadu dalších domácích modýlků a jiných aplikací.
- Obrázky - Flajzar electronics, GM electronics -
- Zdroj: Flajzar electronics, RC4x4.cz, GM electronics -
Štítky:
rádiové dálkové ovládání 868MHz
Nejnovější článek:
RC AST Krušné Hory 2019
Neexistuji vhodna data!
Smajlíci v návštěvní knize - yvSmiley is copyrighted work of Yuri Volkov