V minulém článku jsem představil RC spínač v3.0 Mini a RC_USBCOM komunikační modul Martina Michuta. Zde jsem poznamenal, že mne zvláště zajímala možnost konfigurace RC spínače pomocí počítače typu PC. Tato možnost vedle pohodlné práce s myší a klávesnicí nabízí také mnohem více parametrů k nastavení díky RC spínač konfigurátoru v aktuální verzi v1.5.
Po úspěšné instalaci ovladačů lze k RC_USBCOM modulu připojit RC spínač a spustit samotný konfigurátor. Použil jsem aktuální verzi v1.5, kterou lze stáhnout zde. Jedná se o samostatnou spustitelnou aplikaci, kterou není nutné instalovat a je ji možné jednoduše přenášet například na flash disku, externím HDD, apod. Ve složce, kde je aplikace uložena, se ještě vytváří malý textový soubor s konfigurací RC spínač konfigurátoru a doporučuji zde ukládat i vlastní blikací výtvory (soubory s příponou .rcs).
Korektní spolupráce programu konfigurátoru s RC_USBCOM modulem je indikována v sekci "Komunikační rozhraní" v okně programu vpravo dole - vidíme sériové číslo, verzi firmware, atd. Též musí být dostupná tlačítka pro zápis předvoleb i konfigurace:
Základním zobrazovacím a editačním prvkem konfigurátoru je okno předvoleb jednotlivých výstupů RC spínače. To je tvořeno rastrem 4 výstupy (řádky) x 20 časových rámců (sloupce) a představuje celý pracovní cyklus spínače. Všechny rámce (sloupce) mohou nabývat hodnot 25, 50, 75, 100, 150 nebo 250ms (viz druhé roletové menu) - celý pracovní cyklus tak může trvat od 500ms (=0,5s, 20x25ms) až do 5000ms (=5s, 20x250ms). Tím se podle potřeby určuje rychlost spínání výstupů a tedy i blikání:
V rastru se nachází zatržítka, jejichž označením či odznačením kliknutím myši se určuje, že v daném časovém rámci budou nebo nebudou jednotlivé výstupy aktivní (sepnuté). Pomocí rastru tak lze vytvořit i poměrně komplikované vzorce spínání výstupů (blikání):
V prvním roletovém menu lze vybrat z několika připravených efektů, mj. poziční světla pro letadla a heli, auto Knigt Rider, atd. Tyto efekty lze samozřejmě využít jako základ pro tvorbu vlastních blikacích kreací:
Třetí roletové menu slouží k nastavení způsobu ovládání RC spínače. Lze tak nastavený efekt nechat spustit hned po připojení napájení, ovládat ho pohybem páčky vysílačky, 2- nebo 3-polohovým přepínačem nabo například postupně spínat jednotlivé výstupy:
Připravené nebo vlastní silou vytvořené efekty se zobrazují pomocí čtyř modrých "kontrolek" v sekci "Reakce RC spínače...". Kliknutím na tlačítko (>>>) se otevře simulační okno:
V simulačním okně lze synchronně s hlavním oknem konfigurátoru sledovat chování výstupů (blikání) na různých typech modelů včetně ukázky efektů při použití zdvojených LED na výstupech - to je zvlášť vhodné pro efekty používané na RC modelech aut:
Ovládací prvky na dalším obrázku slouží k převrácení stavu výstupů (dvě zelené šipky), vymazání (= deaktivaci) všech aktivních výstupů (červený křížek) a vybrání (= aktivaci) všech výstupů (zelené zatržítko). Tlačítkem "Zapsat předvolby..." se zapíše aktuální stav předvoleb do RC spínače. Spodní tlačítka s obrázky složky a diskety slouží k otevření nebo uložení předvoleb do souboru v PC (.rcs).
Další ovládací prvky pak slouží k nastavení konfigurace RC spínače. Z roletových menu lze vybrat režim spínače (program 0 až 9), nastavit pásmo necitlivosti neutrálu, chování failsafe, reverz a chování při inicializaci - zde odkáži na návod ke spínači, kde jsou jednotlivé volby popsány. Tlačítkem "Zapsat konfiguraci" se konfigurace zapíše do RC spínače:
Je dobré, že program konfigurátoru lze spustit a vyzkoušet i bez připojeného komunikačního modulu RC_USBCOM a RC spínače. Pokud jeden RC spínač používáte ve více modelech nebo vlastníte více RC spínačů, pořízení RC_USBCOM modulu za necelých 300,- Kč se jeví jako velmi rozumná investice, zvlášť kvůli možnosti pohodlného nastavování RC spínače. Program RC spínač konfigurátor je pak ke stažení zdarma.
- Fotografie, obrázky - Michal Nováček, RC spínač Martina Michuta -
Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz
© 2009 - Michal Nováček - minot@ur | Všechna práva vyhrazena - All rights reserved | Obsah - uvedení autoři a zdroje