Světelný modul Bandoléro de la IQLógiko

Autor: RC.305
Sekce: Světelné moduly
Vydáno dne: 16.06.2014


Světelný modul Bandoléro de la IQLógikoPoněkud rozpustilý název článku o světelném modulu z dílny dua Bandolik a IQLogic jsem si vypůjčil z předmětu mé korespondence s Bandolikem. Následující popis tohoto světelného modulu pak není klasickou recenzí, ale spíše povídáním o dalším zajímavém výrobku z řady "modeláři modelářům". V žádném případě tedy nejde o světelný modul vyráběný v nějakém větším množství, natož sériově. Autoři a výrobci tohoto modulu se spíše zaměřují na to, aby vyhověli často různorodým individuálním požadavkům kolegů RC automodelářů.

Když jsem koncem minulého roku domlouval s Bandolikem zapůjčení světelného modulu k vyzkoušení, bral jsem to jako každý jiný modul, který mi prošel rukama - vyzkoušet a napsat recenzi. Těžko ale psát recenzi na něco, co je, řečeno i myšleno v dobrém, v turbulentním stavu ;) Sériově vyráběné moduly mají po dobu své výroby jisté specifické vlastnosti a funkce, které se příliš nemění. Zde to však pochopitelně neplatí - stejně jako krejčí vám ušije oblek na míru, Bandolik a IQlogic šijí moduly na míru požadavkům svých zákazníků.

Stejně tak modul, který jsem od Bandolika obdržel k otestování, byl dosti specifický tím, že v sobě koncentroval několik způsobů ovládání k předvedení svých schopností. Už z tohoto důvodu je těžké popisovat tento světelný modul stylem "má tyhle funkce a chová se tak a tak". Spíše se tedy zaměřím na nastínění toho, co můžete od tohoto modulu očekávat a že je toho docela dost.

Provedení světelného modulu Bandolik & IQLogic

Modul, který jsem dostal k otestovní i aktuálně dostupná verze není žádný střízlík. Deska plošných spojů modulu o velikosti 68 x 50 mm je osazena klasickými součástkami. Velikost modulu je daní za jeho co největší univerzálnost, která umožňuje autorům ušít různá řešení na míru bez dodatečných dodělávek. Srdcem modulu je procesor PICAXE-20M.

Světelný modul Bandolik & IQLogic

Co se týče napájení, modul je vybaven vlastním spínaným zdrojem 5V, který je schopen poskytnout až 3A. Samotný modul si vezme nejvýše 100mA, zbytek, tedy cca 2,9A, je možné použít pro výstupy. Udávaný rozsah napájecího napětí modulu je 7 až 20V. Pokud by náhodou nestačil výkon obsaženého spínaného zdroje, zátěž na výstupech lze napájet přímo z akumulátoru, ať už vlastního, nebo pohonného.

Na výstupech jsou jako spínače použity výkonové 5A tranzistory, které umožňují jako zátěž spínat cokoliv od LEDek až po docela žravé modelářské součásti (s patřičným chlazením). Spínače spínají mínus zátěže. Protože výstupy nejsou řešeny jako proudové zdroje, LEDky (světla) jsou zapojovány přes předřadné rezistory. V tomto případě to ale nevadí, moduly obvykle obdržíte zapojené a nastavené dle požadavků. V případě potřeby pak není problém si pro případné další LEDky hodnoty rezistorů dopočítat. Výstupy jsou vyvedeny na špičky, na které se dají nasunout běžné 2-pinové konektory (černé počítačové, např. XINYA KONPC-SPK-2).

Modul je vybaven vstupy pro celkem tři kanály - kanál plynu, kanál řízení a třetí kanál. Pro každý vstup jsou na desce k dispozici dvě trojice konektorů, které jsou řešeny jako průchozí a není tak potřeba Y-kablíků, pouze jednoduché propojovací kablíky pro spojení s přijímačem. Na následujícím obrázku vidíte rozmístění přípojných bodů - napájení, vstupů a výstupů - a nastavovacího tlačítka s LED kontrolkami:

Světelný modul Bandolik & IQLogic

Nastavení světelného modulu Bandolik & IQLogic

Modul má poměrně jednoduché nastavení. To sestává ze základního nastavení rozhodovacích úrovní pro blinkry a zpátečku, případně rychlosti blikání blinkrů. Vše ostatní je nastaveno již z výroby nebo dle požadavků. Vstup a jednotlivé kroky v režimu nastavení se provádí pomocí tlačítka na desce a sledováním stavu LED kontrolek na desce a světel na výstupech (blinkry, brzda a zpátečka).

Možnosti ovládání světelného modulu Bandolik & IQLogic

Zde je potřeba rozlišit, že modul umožňuje jak automatické, tedy na vysílačce nezávislé funkce, tak i fukce ovládané z vysílačky, případně kombinaci obého. Typické automatické funkce jsou například blinkry, brzdová světla nebo couvačky, kterými je i tento modul vybaven. Typické nezávisle ovládané funkce jsou například zapínání a vypínání světel, rampy, apod. Velkou výhodou tohoto modulu je, že způsob jeho ovládání může být ušit přímo na vysílačku, ze které je modul ovládán a dále podle požadavků zákazníka. Je úplně jedno, zda se jedná o volantovku nebo páčkovku a jakým způsobem se ovládají další kanály. I při použití pouhé dvoukanálové vysílačky je rozsah možných funkcí více než dostatečný. V popisu možností ovládání jsou uvedeny pouze volantové vysílačky.

Dvoukanálová vysílačka

Pouhé dva kanály již předem definují možnosti ovládání světelného modulu - volantem (kanálem řízení) při stojícím autě (plyn v neutrálu). Příklad ovládaných funkcí:

Tříkanálová vysílačka s ovládáním 3. kanálu dvoupolohovým přepínačem ON-OFF

Tento typ vysílačky umožňuje ovládat mnohé funkce světelného modulu i při jízdě modelu. Příklad ovládaných funkcí:

Tříkanálová vysílačka s ovládáním 3. kanálu třípolohovým přepínačem ON-OFF-ON

Příklad ovládaných funkcí:

Vysílačka Flysky GT3B/C a ekvivalenty s open-source firmwarem

Lze použít ovládání světelného modulu pomocí tlačítek nastavených například jako ON-OFF přepínače (viz předchozí příklady), nebo třeba ve funkci multipozičního přepínače (až 8 pozic). Příklad ovládaných funkcí:

Když jsem se zmiňoval o ovládání dalších součástí (ne světel), modul umožňuje na přání ovládat i třeba naviják, točnu, atd. Příklad ovládání:

Výše uvedené opravdu berte jen jako příklady, jak to může (a nemusí) být. Při objednávce modulu lze dohodnout prakticky libovolný způsob ovládání nejen standardních funkcí světel, ale i dalších funkcí typu režimy efektového blikání světel, majáčků, ovládání navijáku, apod. Prostě, pokud to bude realizovatelné, autoři modulu vám vyjdou vstříc a pomohou navrhnout nejlepší a nejpohodlnější způsob ovládání světel a dalších prvků.

Jak jsem testoval světelný modul Bandolik & IQLogic

Tohle by za jiných podmínek byla nejdelší část článku ;) Jak jsem ale psal výše, popsal bych pouze to, co dělá modul, který jsem obdržel k otestování. Ten obsahoval speciální firmware, který mi umožnil vyzkoušet většinu výše uvedených způsobů ovládání. Testoval jsem s pomocí vysílaček Flysky GT2B (zastupující dvou- a tříkanálovou vysílačku s přepínačem ON-OFF), Spektrum DX3E (tříkanálová vysílačka s přepínačem ON-OFF-ON) a Ansmann W6 (=Flysky GT3B, firmware 0.6.1). Po dobu testování modul pracoval, jak měl a nezaznamenal jsem žádné problémy.

Jak objednat modul Bandolik & IQLogic

Tento světelný modul nemá žádnou oficiální stránku (škoda...). Autory modulu lze potkat na stránkách fóra RC4x4.cz a zkontaktovat pomocí soukromých zpráv. Bandolika můžete kontaktovat přímo na emailu hp.pavel(zavináč)seznam.cz. Cenu modulu asi nemá smysl sdělovat, protože záleží od provedení, požadovaných úprav, počtu LED a další výbavy, atd., ale počítejte, že je to víc jak 500,- Kč :)

Světelný modul Bandolik & IQLogic

Video s ukázkou funkce tohoto světelného modulu si můžete prohlédnout v akci na hezkém RC modelu MAZ 535 Zdeňka Herziga. Modul ovládá světla, naviják a odemčení točny za pomoci tříkanálové vysílačky.

Podle Bandolikova vyjádření je ve vývoji menší světelný modul postavený na SMD součástkách, ale zatím je to běh na delší dobu.

Tímto děkuji Bandolikovi a IQLogicovi za zapůjčení tohoto zajímavého a schopného světelného modulu k otestování.

- Fotografie, obrázky - Bandolik & IQLogic -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje