USB programátor ST-Link V2 mini STM8 STM32 Emulator Downloader
Autor: RC.305
Sekce: Tipy a triky
Vydáno dne: 13.04.2014
V článku USB programátor ST-LINK V2 pro vysílačku Flysky FS-GT3B/GT3C jsem popsal elegantní náhradu za poněkud neohrabaný vývojový a programovací kit STM8S Discovery. Oba jsou využitelné pro přeprogramování vysílaček Flysky FS-GT3B a GT3C open source firmwarem. Při shánění informací jsem narazil i na další provedení USB programátoru ST-Link V2 mini, na které vás chci tímto upozornit.
Použití USB programátorů ST-LINK V2
Neukazuji zde úplně všechny varianty těchto USB programátorů, ale ty, na které lze asi narazit nejčastěji. Instalace a použití je stejné jako u
USB programátoru ST-LINK V2 mini v hliníkovém pouzře:
Přípojné konektory (špičky) jsou s jednou vyjímkou dobře popsány přímo na destičkách USB programátorů, stačí tedy pouze správně zapojit propojovací kablíky k vysílačce. V čem se představené USB programátory liší, jsou přípojné USB konektory - dva mají klasický "velký" USB konektor, dva pak miniUSB konektor.
Přímé odkazy neuvádím, stačí výsledky vyhledávání na Ebayi a na DealExtremu, kde si vyberte typ podle vlastního uvážení a ceny ;) Ta se pohybuje v rozmezí cca 5,- až 15,- USD podle provedení a výbavy programátoru; cena je často včetně dopravy.
Pro úplnost uvádím pár technických údajů, které mají tyto USB programátory společné:
- Podpora mikroprocesorů rodin STM32 a STM8
- Podpora vývojových a programovacích softwarů
- ST-LINK Utility verze 2.0 a vyšší
- STVD verze 4.2.1 a vyšší
- STVP verze 3.2.3 a vyšší
- IAR EWARM verze V6.20 a vyšší
- IAR EWSTM8 verze V1.30 a vyšší
- KEIL RVMDK verze V4.21 a vyšší
- Podpora automatického upgradu firmwaru
Někteří prodejci k USB programátorům přikládají CD, které výše uvedený SW obsahuje. Není však problém si SW stáhnout ze stránek jejich dodavatelů.
Vybrané USB programátory ST-LINK V2
První dva USB programátory se liší formátem a provedením destičky plošných spojů. Někdy jsou dodávány v průhledné smršťovačce s odkrytými konektory-špičkami. Oba programátory jsou osazeny miniUSB konektorem - pro připojení k počítači tedy potřebujete příslušný USB kabel. Při pohledu na tento typ mne napadá, že by se dal zabudovat přímo do vysílačky ;) ...:
Další dva USB programátory jsou osazeny "velkým" USB konektorem, dají se tedy strčit přímo do USB portu počítače. Druhý uvedený programátor nemá na tišťáku uvedený popis zapojení konektorů JST,
ten lze najít například zde; navíc nemá vyvedené napětí (5V/3,3V), takže bude při programování vysílaček Flysky potřeba využít jejich vlastní napájení.
- Obrázky - Ebay, DealExtreme -
Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz
© 2009 - Michal Nováček - minot@ur | Všechna práva vyhrazena - All rights reserved | Obsah - uvedení autoři a zdroje