RC switch Martina Michuta

Autor: RC.305
Sekce: Světelné moduly
Vydáno dne: 23.09.2013


RC switch Martina MichutaV modelařině už nějaký ten pátek dělám a za tu dobu mi prošlo rukama spousta spínačů, přepínačů a různých hejblátek pro ovládání světel. Mezi ty nejpoužívanější a nejznámější patří Turnigy/Hobbyking nebo z řad českých výrobců BEL a DSYS. Každý z nich v něčem vynikal, ať jednoduchostí zapojení nebo možností nastavení. Většina z nich však měla velkou nevýhodu - samostatné napájení. Žádná velká překážka, ale v jednoduchosti je síla, takže čím méně kabelů, tím lépe.

Autor: Richard Tomeček - Originální článek najdete na stránkách Moje RC modely.

Jedno sobotní ráno jsem prohledával internet a hledal pár doplňků pro Scanii. Ani nevím jak, ale při brouzdání jsem narazil na dobře utajený web www.rc-spinac.ic.cz a jeden z jeho produktů, konkrétně RC switch v2.0. Pokud si někdo ty stránky pečlivě projde, ani nemusí číst dál. Na webu jsou všechny potřebné informace, vše dobře vysvětlené...

RC switch Martina Michuta

O co vlastně jde

RC switch (dál už jen RCs) je další z řady spínačů světel, kterých je na trhu několik. Ale tenhle mě zaujal natolik, že jsem jich několik koupil, nacpal do všech svých modelů a trápil se psaním tohoto článku. RCs je malá kompaktní elektronika, která slouží NEJEN ke spínání světel. Jak se později rozepíšu, umí toho se světly mnohem víc. Ovládá se jedním volným kanálem, který se obsluhuje třípolohovým přepínačem. Testoval jsem RCs i na dvoupolohovém přepínači a funguje naprosto skvěle. Jen tu nebudete mít možnost programování a připravíte se o mnoho dalších funkcí. A teď to nejdůležitější - RCs nepotřebuje vlastní napájení, stačí jen zapojit do přijímače.

Po objednávce mi domů dorazil RCs v jednoduchém balení. Součástí balíčku byl samotný spínač, čtyři konektory a podrobný návod v češtině. Rozměry spínače jsou 50x30x7 mm a jeho váha okolo 13 gramů je perfektní. Na spínači najdeme 25 cm dlouhý servokabel, který přijde zapojit do přijímače. Na straně servokabelu jsou umístěné 4 malé LED diody, které indikují stav jednotlivých výstupů. Na druhé straně najdeme dvě dvojice konektorů, na které přijdou zapojit samotné LED. Trošku mě zarazil vzhled těch konektorů. Dnes tak trochu nestandardní, ale v balení byly protikusy přibaleny a hlavně, na výstupy pasuje i klasický servo konektor, takže vše v pohodě.

RC switch Martina Michuta

Samotný RCs má velmi malou režii, rozdíl mezi vstupním a výstupním napětím byl minimální. Napájení RCS může být v rozmezí 3,3 - 5,5V. Pro jistotu doporučuji přeměřit výstupní napětí přijímače, ale ve většině případů se do maxima 5,5V vejdete. Po připojení napětí na RCs všechny LED 2x bliknou. Tím máme potvrzeno, že je spínač v provozu. No a co to bude dělat dál? To je na tom právě to skvělý. RCs můžeme nastavit do 12 různých módů. Každý mód plní jinou funkci, jak je vidět níže v tabulce. S výrobcem je možné domluvit se na nastavení jakéhokoliv programu, ale v továrním nastavení je RCs dodán s nastaveným programem "0". Ten spíná výstupy 1+2 při vychýlení kniplu jedním směrem a 3+4 druhým směrem. Program naprosto ideální pro použití na blinkry.

RC switch Martina Michuta

V tabulce níže jsou podrobně popsány všechny programy. A aby toho nebylo málo, k dispozici je jednoduchý prográmek, kde je možné si všechny programy prakticky vyzkoušet. Ten opravdu všem doporučuju, asi nejlepší ukázka toho, co všechno tento spínač umí.

RC switch Martina Michuta

Jedno malé upozornění: spínač se dodává ve dvou verzích, s firmwarem 1.2 a 2.0. Technické provedení je v obou případech naprosto shodné, liší se pouze v možnostech nastavení. Takže před objednáním si pozorně projděte programy, které budete potřebovat.

Programování switche

Jak jsem už napsal, RCs dokáže pracovat až v 12 různých režimech, podle zvoleného firmware. Pokud nemáme patřičný program nastavený, je potřeba switch naprogramovat. Jedná se o pár jednoduchých kroků:
  1. Zkontrolujeme, že na kanále, kde je připojený RCs, jsou hodnoty trimů, subtrimů a koncových bodů ve výchozím nastavení. Pokud je třípolohový přepínač v nulové poloze a zapneme přijímač, RCs musí 2x bliknout. Tak máme vše připravené k programování.
  2. Knipl nastavíme do jedné z krajních pozic a zapneme elektroniku.
  3. Pokud na RCs rychle probliknou všechny diody, přesuneme knipl do druhé krajní pozice, kde se bude opakovat probliknutí LED. Nyní můžeme vrátit knipl zpět do středové polohy. V této chvíli máme RCs připravený k programování a podle rozsvícených diod poznáme aktivní program. Například všechny čtyři rozsvícené LED indikují program "0". Seznam kódů a jednotlivých programů najdete v tabulce pod tímto textem.
  4. Změnu programu provedeme tak, že vychýlíme knipl stejným směrem, jako v bodě dva. Každým jeho dalších vychýlením tímto směrem přepneme na další režim.
  5. Pokud nám LED svítí podle námi požadovaného programu, přesuneme knipl do opačné polohy. Tím se ukončí programování.
Poznámka: Pro programování RCs je potřeba třípolohový přepínač, ale provozovat ho můžete i na dvoupolohovém.

(pro lepší čitelnost klikněte na tabulku)

RC switch Martina Michuta

Zkušenosti

RCs má 4 výstupy pro LED, kde na každý z výstupů je možné zapojit několik diod. Celkový proudový odběr LED diod na každé větvi nesmí překročit 120mA. Může se to zdát málo, ale ve finále to znamená 24 bílých vysocesvítivých LED (4 výstupy x 6 LED po 20mA) na jednom RCs, což mně osobně přijde jako velmi dobré. Při použití LED s nižším napětím (např. červené, oranžové) můžete zapojit LED i do série a dosáhnete tak většího počtu. V každém případě je potřeba vždy myslet na rezistor, aby na LED diodě bylo správné napětí. Pro výpočet správných hodnot rezistorů pro různá zapojení můžete použít naši RC kalkulačku.

V mém případě šlo z přijímače 5V, takže jsem pro bílou LED použil rezistor s hodnotou 100 Ohm. V případě, že dojde ke ztrátě signálu, na RCs se aktivují všechny výstupy, takže se to dá použít i jako bezpečnostní funkce.

V současné době mám na modelech 4 ks RCs v několika různých programech:

Poznámka: U jedné z RC souprav (konkrétně telemetrický modul FrSky) se modul choval "divně". Divně v uvozovkách, protože to není chyba RCs, ale vlastnost přijímače. Po zapnutí modelu na RCs neproběhlo standardní dvojité bliknutí, místo toho se hned rozsvítily všechny výstupy. Jde o to, že některé chytré přijímače provádějí po zapnutí inicializaci, která trvá déle. V takovém případě to RCs vyhodnotí jako chybu, proto rozsvítí všechny výstupy. RCs reaguje IHNED po zapnutí, což je žádoucí například u letadel, kde je každá vteřina drahá, proto se můžeme s touto situací potkat. Ovšem ani tato situace nemá vliv na funkci RCs. Po naběhnutí přijímače vše funguje naprosto v pořádku. Ale může se stát, že s podobným přijímačem neuvedeme RCs do programovacího režimu. V takovém případě nejdříve zapneme RC soupravu a teprve poté připojíme RCs do přijímače, tak obejdeme "pomalý" start přijímače...

Málem bych zapomněl, RCs je průchozí! Co to v praxi znamená? Mezi 2. a 3. výstupem je záslepka, pod kterou se ukrývá servo konektor. Do něj můžeme zapojit servo, regulátor nebo třeba další RC switch. V takovém případě odpadá použití "Y" kabelů a zapojení je tak jednodušší a přehlednější.

Brzy přibudou další spínače, do dalších modelů, pro další funkce... :)

RC switch Martina Michuta

Závěrem

Tento článek je zvětší části přepis originálního manuálu a webových stránek o RC switchi. Ale natolik mě tento produkt zaujal, že jsem zasedl a chtěl jsem se o to s vámi podělit. Za 450 Kč získáte produkt, který podle mého názoru zaplnil díru na trhu a najde uplatnění snad v každém našem modelu. S autorem RCs, Martinem Michutem, jsem už prohodil mnoho emailů a vždy si našel čas a odpovídal na moje časté dotazy. Jedna věc je prodat a druhá věc je podpora uživatelů, se kterou jsem v tomto případě naprosto spokojený.

No nebyl bych to já, kdybych nenašel nějaké to mínus. Ale v tomto případě bych musel hledat hodně dlouho. RCs je jednoduchý na ovládání, díky mnoha programům velmi univerzální a cena lidová. Takže co mu vytknout? Snad jen... I přes jeho malé rozměry bych uvítal "kompaktnější verzi". Přeci jen, nikdy není dost místa a v některých situacích je i tento výrobek velký. Ovšem to není chyba výrobku, spíš jen mé přání do budoucna. A možná to nebude tak dlouho trvat, pan Michut vyslyší mé prosby a možná se brzy dočkáme aktualizace tohoto článku s novým "mini RCs"... :)

Pokud budete mít o RC Switch zájem, stačí napsat email, kde uvedete adresu, počet ks a požadovaný firmware. Pokud máte představu o potřebném programu a nemáte chuť RCs programovat, stačí připsat poznámku, program vám bude nastaven... :)

- Fotografie - MojeModely.cz, RC spínač osvětlení modelů -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje