Téměř přesně před týdnem jsem tu představil vodotěsný elektronický regulátor určený pro RC crawlery, expediční a další podobná vozidla Mtroniks tio Rock C. Právě deklarovaná vodotěsnost s ohledem na konstrukční řešení BEC obvodu regulátoru některým vrtala hlavou. P. Šatoplech z modelářského eshopu Promodels.cz, jenž byl tak laskav a regulátor mi zapůjčil k vyzkoušení, mne poprosil, zda bych onu vodotěsnost regulátoru nevyzkoušel.
Jelikož mne p. Šatoplech ujistil, že počítá se všemi možnostmi výsledku zkoušky :), řekl jsem si, proč ne? Regulátor má elektroniku zalitou do poloprůhledné hmoty namodralé barvy. Zalití kolem vodičů je alespoň na zapůjčeném kusu pečlivě provedeno, tlačítko také vypadá, že by nemělo nic propustit:
Výtky by mohly směřovat pouze k řešení BEC obvodu - "obnaženým" nožičkám stabilizátoru LM1084. Ten je přitmelen k hliníkovému profilu těla regulátoru a třemi připájenými vodiči spojen s elektronikou regulátoru:
Zde je potřeba říci, že voda zase není tak dobrý vodič, jak by si někteří mohli myslet. Hodně záleží nejen na čistotě vody, ale i na její teplotě. Čím více je voda kontaminována minerály, solemi, atd., tím je vodivější. Naopak s klesající teplotou klesá i její vodivost. Vliv má samozřejmě i hodnota napětí, které je zjednodušeně řečeno "pod vodou", a my používáme velmi malá napětí. Zde vás odkáži na strýčka Gůgla, který vám milerád vyhledá dostatek podkladů ke studiu. Čistě nejen z mé zkušenosti - když nevadí občasné protažení stejnosměrného elektromotoru RC auta potokem nebo kaluží, proč by mělo vadit tomuhle provedení BEC obvodu...
Jako pohonnou baterku jsem použil jeden ze svých NiMH paků, a to z prostého důvodu - motor se svým magnetem přichytí k baterce a při prudkém přidání nebo ubrání otáček pak necestuje po stole:
Detail ponořeného regulátoru:
Vlastní test jsem pak provedl tak, že jsem ráno strčil regulátor do skleničky s vodou, zapnul a chvíli protáčel motor. Regulátor jsem nechal celý den ponořený a občas provedl zkoušku. Večer pak naposledy. Na závěr jsem regulátor vyndal a osušil. Po celý test regulátor fungoval bezchybně a stejně i po osušení. Vodu ze skleničky jsem nakonec vypil a síla regulátoru tak vstoupila do mne :)
Jak je vidět, o regulátoru se dá říci, že je vodotěsný a ani použité řešení BEC obvodu by nemělo činit problém. Tento test berte jako extrémní a doporučuji i nadále věnovat velkou pozornost ochraně elektronické výbavy RC vozidla před vlhkostí i vodou. I když tento regulátor nemá problém s ponořením do vody a tím méně s občasným pokropením vodou, stejně je vždy z hlediska propojení elektronických komponent RC výbavy daleko jednodušší mít vše (regulátor, přijímač, apod.) v jedné pokud možno vodotěsné krabičce. U tohoto regulátoru alespoň odpadá nutnost provedení nějaké další speciální ochrany (utěsnění, ochranný lak, atd.).
Pro dobrý pocit ;) pak není problém pořádně zasmrštit všechny tři nohy stabilizátoru a jejich zakydnutí třeba tavným lepidlem.
- Fotografie, video - Michal Nováček, Mtroniks -
Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz
© 2009 - Michal Nováček - minot@ur | Všechna práva vyhrazena - All rights reserved | Obsah - uvedení autoři a zdroje