Co je bastldeska aneb nepájivé kontaktní pole

Autor: RC.305
Sekce: Elektronika
Vydáno dne: 13.03.2012


Nepájivé polePři mém testování různých elektronických modulů s výhodou často používám nepájivé kontaktní pole nebo-li bastldesku, anglicky breadboard. Velkou předností použití bastldesky samozřejmě tkví v tom, že nemusíte nic pájet a v případě potřeby tak můžete rychle upravit zapojení podle aktuálních potřeb. Pro vyvíjení a testování jednodušších elektronických konstrukcí to je prostě skvělý pomocník, který ocení každý kutil-elektronik.

Myslím si, že nějaká malá bastldeska by našla uplatnění i u každého šikovnějšího nejen RC automodeláře, například při návrhu a zkoušení jednodušších aplikací, jako je osvětlení auta, zkoušení světelných modulů, vzájemné propojení elektronických modulů v modelu a mnohých dalších.

Bastldeska - nepájivé kontaktní pole není nic složitého na pochopení a používání. Je to v podstatě jistým způsobem uspořádaná a propojená hromada kontaktů, uzavřená v plastovém krytu. Každý kontakt pole představuje samostatný přípojný bod, který je vodivě spojen s několika nejbližšími body do vodivého bloku. Polí se vyrábí poměrně velké množství typů, přičemž uspořádání kontaktů je víceméně podobné. Podle potřeby dané složitostí elektronického obvodu, který chceme na kontaktním poli realizovat, si můžeme vybrat z nabídky kontaktních polí s několika málo sty až několika tisíci kontakty. Velká kontaktní pole nejsou vyráběna vcelku, ale obvykle skládána z menších typů polí. Obrázky zachycují detaily průhledného pole, kde je patrné provedení kontaktů:
Nepájivé kontaktní pole
Nepájivé kontaktní pole - detail kontaktu

I pro nejmenší kontaktní pole je typické, že obsahuje centrální předěl umožňující osadit standardní vývodový integrovaný obvod. Součástky se do kontaktního pole přímo zapichují. Doporučuje se používat součástky s vývody do 0,8 mm průměru, což má naprostá většina běžných vývodových součástek (rezistory, kondenzátory, diody, LEDky, tranzistory, integrované obvody, atd.). Není problém do pole strkat i celé elektronické moduly, pokud mají vývody uspořádány v klasickém rastru 2,54mm. Vodivé spojení součástek je pak zajištěno buďto vodivými bloky kontaktů, nebo pomocí drátových spojek.

Jako drátové spojky lze použít obyčejný tvrdý drátek s oholenými (odizolovanými) konci, případně lze zakoupit speciální propojovací kablíky různých délek, které jsou na konci opatřeny tvrdými kolíky. Práce s těmito propojovacími kablíky je mnohem příjemnější, protože obyčejné drátky mají tendenci se při zatlačování do kontaktního pole ohýbat i lámat.

Jako vždy, nejlépe vše řekne obrázek. Níže si ukážeme několik typických představitelů kontaktních polí.

Z těch opravdu malých kontaktních polí můžete na obrázcích vidět pole se 170 a 270 kontakty. To menší ukazuji v barvě modré; typická barva pro kontaktní pole je bílá (tu i doporučuji), ale hlavně tato menší lze zakoupit i v dalších barvách - modré, červené, zelené, černé, oranžové, atd., nebo s tělem z průhledného materiálu. Pole se často prodávají s oboustrannou lepící páskou na spodku, takže si jich můžete víc poskládat k sobě na společnou základnu. Na poli s 270 kontakty vidíte i drážky, které toto skládání ulehčují:

Nepájivé kontaktní pole
Nepájivé kontaktní pole

Takový již docela slušný standard představuje toto pole s 830 kontakty. Opět je po stranách opatřeno zámky, umožňující skládání stejných polí do větších celků:

Nepájivé kontaktní pole

Na dalších obrázcích lze vidět kontaktní pole s 1660 a 2680 kontakty. Tato pole se již dají použít pro stavbu a zkoušení složitějších elektronických konstrukcí. Je vidět, že jsou složena z menších polí, která jsou přichycena na lakovanou kovovou desku. Na desce jsou i šroubovací svorky, pomocí nichž můžete celé pole napájet připojením standardních laboratorních šňůr se 4 mm banánky například z laboratorního zdroje:

Nepájivé kontaktní pole
Nepájivé kontaktní pole

Jak jsou propojeny kontakty na kontaktních polích si ukážeme na poli s 830 kontakty. Krátké červené vertikální čáry představují vodivé spojení krátkého bloku kontaktů - tyto se využívají pro vzájemné propojení několika součástek. Dlouhé červené horizontální čáry představují vodivé spojení dlouhého bloku kontaktů - ty se používají obvykle pro rozvod napájení po kontaktním poli. Černý obdélník s nápisem IO představuje integrovaný obvod ve standardním pouzdře, posazený přes centrální předěl:

Nepájivé kontaktní pole

Propojovací kablíky se dají zakoupit v mnoha provedeních, lišících se délkou vodičů, barvou i způsobem provedení koncového kolíku. Typické provedení vidíte na obrázku:

Propojovací kablíky

Pro běžné domácí použití si lze dle mého vystačit s polem do cca tisíce kontaktů, které není nijak drahé - jedná se o investici okolo 100,- Kč. Menší pole s cca 200-300 kontakty nejsou zase o tolik lacinější a nemají již žádnou rezervu - jsou vhodná jen pro velmi jednoduchá zapojení s několika součástkami. Vhodné kontaktní pole s 830 kontakty v uvedené cenové relaci můžete najít například v GME. Samozřejmě si můžete vybrat kontaktní pole o počtu kontaktů dle vaší libovůle. Jak jsem zběžně koukal, u nás jsou obvykle k dostání větší provedení kontaktních polí - pokud se chcete porozhlédnout po světě, nejlépe se obrátit třeba na E-bay. Tam se válí doslova tuny kontaktních polí i propojovacích kablíků.

Kontaktní pole jsou i pro mne velkou pomocí, jak při návrhu a zkoušení různých zapojení, tak i třeba při testování elektronických modulů do mých článků / recenzí. Na obrázku níže je ukázka z testování nejmenovaného modulu nejmenované firmy :) (za pomoci malého kontaktního pole s 270 kontakty), na který již v brzké době vyjde další recenzička.

Pětikanálový spínač PS5-3A
Jak jsem již psal, myslím si, že nějaké přiměřené kontaktní pole by se u každého tochu šikovnějšího modeláře neztratilo. Třeba při již zmíněném návrhu osvětlení RC modelu auta lze pole s výhodou použít při testování LED diod, výběru vhodných předřadných rezistorů a návrhu a připojování jednotlivých světelných okruhů do světelného modulu. Práce s kontaktním polem je daleko příjemnější, rychlejší a i spolehlivější než otravné pájení součástek a drátů při jejich zkoušení a zapojování, či než používání nějakých nespolehlivých svorek, kroucení drátů dohromady a podobných berliček.

- Fotografie - Google :), Michal Nováček -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje