Popis, úprava a přeprogramování vysílačky Ansmann W6
Autor: RC.305
Sekce: RC soupravy
Vydáno dne: 03.02.2012
Již dříve jsem zde stručně představil tříkanálovou RC soupravu Ansmann W6 2,4GHz. Dobře již také víme, že i v případě Ansmanna W6 jde o vysílačku Flysky FS-GT3B a disponuje stejnými parametry, funkcemi a též i chybami. Byl jsem několikrát tázán, zda i tuto vysílačku je možné přeprogramovat open-sourcovým firmwarem od psx-e. Mohl jsem odpovídat pouze "možná", nyní však již mohu říci, že "určitě" :) Vysílačka W6 mi včera přistála na stole, takže se na ní můžeme podívat trochu blížeji, lehce ji porovnat s originální GT3B a podívat se na úpravy související s přeprogramováním.
Porovnání vysílaček Ansmann W6 a Flysky FS-GT3B
Technické údaje jsou již dostatečně známé a na mých stránkách lehce dohledatelné, takže je netřeba opakovat. Na první pohled je patrné, že Ansmann W6 má jiný futrál - ostatně již v případě
starší dvoukanálové W5 (= Flysky FS-GT2) si Ansmann také nechal udělat vlastní. Od originální Flysky GT3B se liší hlavně ve tvaru nohy, jinak tvarovaným širším vrškem s lehce skloněným zeleně podsvíceným displejem a několika dalšími detaily. Nejlépe si tyto rozdíly ukážeme na následujících fotografiích. Flysky GT3B je zde zastoupena vysílačkou
Hobby King HK-GT3B.
Z přímého porovnání obou vysílaček při pohledu zepředu je vidět, že Ansmann W6 je znatelně vyšší než Flysky GT3B, a to o cca 20 mm. Je to dáno hlavně vysokou a relativně úzkou nohou vysílačky s prostorem pro uložení baterií / akumulátorů. Tvar a délka rukojeti je stejná:
Při pohledu shora je vidět širší, složitěji tvarovaný vršek vysílačky Ansmann W6 a hranatý klacek antény, která je naopak kratší než u GT3B. Rozmístění ovládacích prvků, tlačítek a otočného ovladače, je stejné:
Anténu je možné otáčet ze sklopené polohy souběžně s displejem o 45 st.:
Noha je u W6 mnohem vyšší a současně užší než u GT3B. W6 postavená na nerovné zemi někde venku bude mít rozhodně horší stabilitu než GT3B:
Volant je u W6 opatřen mechovým hmatníkem, na rozdíl od silikonového standardu, jak jej známe z GT3B i většiny vysílaček Flysky. Z hlediska expedičního užití je dle mého ten druhý vhodnější, i kvůli údržbě:
Vypínač je u W6 umístěn na stejném místě, tedy zezadu, jen je téměř o polovinu větší. Pod ním se nachází kovové závěsné oko, což je docela užitečná věc:
Noha je uzpůsobena pro klasický úzký držák osmi tužkových AA článků. Pozitivem je, že z vysílačky kouká napájecí kablík s Futaba konektorem. K tomu se dá samozřejmě připojit zmíněný držák AA článků, dále pak třeba vhodný LiPo akumulátor s příslušným konektorem, jako např.
Turnigy 1450mAh 3S 11.1v Transmitter Lipoly Pack:
Displej vysílačky W6 je úplně stejný jako u GT3B, liší se pouze barvou podsvícení - v tomto případě je zelené. Dle mého subjektivního dojmu je jeho čitelnost venku za silného světla o něco lepší než u bílomodrého originálu - rozhodně je lépe vidět "tabulka" výběru funkcí:
Co se týče dalších funkcí, jako je například
servisní menu vysílačky, tak vše je stejné jako u GT3B.
Úprava vysílačky Ansmann W6
Z hlediska možnosti přeprogramování vysílačky Ansmann W6 nejsou v zásadě žádné velké úpravy nutné. Pokud hodláte vytáhnout programovací kablík spodem tak, jak to dělám já (
viz 4. část návodu), je nutné zvětšit otvor, kterým prochází napájecí kablík do prostoru pro baterky. Stačí rozšroubovat bočnice vysílačky a štípačkama otvor proštípnout. Na obrázku vpravo jsou vidět oba kablíky, napájecí i programovací, částečně schované v prohlubni nohy vysílačky:
Abyste se dostali k elektronice vysílačky, stejně jako u GT3B je potřeba sundat horní dekl vysílačky. V tomto případě je to o dost příjemnější než u GT3B, protože u W6 je dekl přišroubován pěti vruty, bez použití plastových západek - stačí vruty vyšroubovat a dekl lehce sejmout:
Uvnitř vysílačky W6 najdeme ty samé vnitřnosti, jaké známe z GT3B. Pájecí plošky programovacího rozhraní jsou na svém obvyklém místě ;) Programovací kablík doporučuji připájet seshora, mezi deskou a futrálem je dost místa ohnout kablík přes hranu pod desku. Kablík zafixujte tavným lepidlem. Z horního deklu bude potřeba odštípnout kus sloupku, kterému by nyní fixovaný kablík vadil:
Přeprogramování vysílačky Ansmann W6
Vysílačka W6 je evidentně stoprocentní elektronický ekvivalent typu GT3B, což je ostatně vidět i z fotek. Pro možnosti přeprogramování firmware vysílačky tedy platí všechno, co jsem již dříve popsal v seriálu
Návod na přeprogramování firmware vysílačky GT3B a dalších souvisejících článcích. Nyní to tedy mám i osobně odzkoušeno.
Obě vysílačky se u nás dají sehnat za prakticky stejnou cenu. Je tedy jen na vás, která se vám bude líbit víc a které dáte přednost. Vnitřnosti-elektronika jsou stejné a možnosti přeprogramování i dalších úprav tedy také.
- Obrázky - Michal Nováček, Ansmann Racing -
Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz
© 2009 - Michal Nováček - minot@ur | Všechna práva vyhrazena - All rights reserved | Obsah - uvedení autoři a zdroje