Axial AX-3 / AR-3 - další převlečená RC souprava od Flysky
Autor: RC.305
Sekce: RC soupravy
Vydáno dne: 17.08.2011
Již podle názvu článku je zřejmé, že nové setové rádio Axial AX-3, které nyní najdete v ještě nevychladlé novince od firmy Axial, RTR sadě rock raceru Wraith, si tato firma nechává dělat u čínské firmy Flysky. Jde o poměrně zajímavou věc, kterou nechci nechat bez povšimnutí. Minimálně proto, že poslouží k doplnění už celkem rozsáhlé sbírky informací o vysílačkách Flysky, které najdete na mých stránkách.
Pokud jste navštívili výše uvedený odkaz, pak si můžete ke konci dlouhé stránky věnované představení Wraithu přečíst i pár informací o vysílačce AX-3 i přijímači AR-3. Moc jich není, ale stačí se podívat na obrázek vysílačky i přijímače a jsme prakticky doma.
Vysílačka Axial AX-3
Tato vysílačka svým tvarem a konfigurací ovládacích prvků nezapře jistou příbuznost s vysílačkou Flysky GT2:
Přesto se pár významných rozdílů najde:
- Vypínač není schován pod odklopným víčkem jako u GT2, ale je přemístěn na zadní část vysílačky, podobně jako u GT3B. Stále ale jde o posuvný vypínač, jak jsme u GT2 zvyklí.
- Kolo volantu je posazeno níž než u GT2 díky jinak tvarovanému výlisku těla vysílačky.
- Anténa byla přemístěna na pravý bok při pohledu zepředu a i nadále je sklopná. Sklápí se do vybrání ve vršku vysílačky, což je oproti GT2 výhoda v menším zabraném prostoru při transportu a též menší zranitelnosti samotné sklopené antény.
- Ovládací panel pod sklopným víkem je prakticky stejný jako u GT2, kromě již zmíněného vypínače.
- Co je nejzajímavější, je fakt, že tato vysílačka je napájena ze čtyř tužkových článků, oproti klasické osmici článků, jimiž jsou napájeny všechny vysílačky Flysky. Nepochybně tedy i došlo k úpravě zapojení. Předpokládám, že standardní půlampérový 5V stabilizátor 78M05, který se u starších Flysky volantovek (GT2, GT3B) stará o napájení elektroniky, byl nahrazen nějakým jiným typem zdroje stabilizovaného napětí. Lze též spekulovat, že celá elektronika může být napájena i z nižšího napětí, než 5V, třeba 3,3V.
- S počtem napájecích článků souvisí i upravená noha vysílačky - otvor a stejně tak i kryt pro články je poloviční oproti ostatním Flysky volantovkám.
Přijímač Axial AR-3
Přijímač svou velikostí i tvarem opět silně připomíná standardní tříkanál od Flysky typ FS-GR3C. I zde se však najdou rozdíly:
- Přijímač není pouze přelepený nálepkou s jiným brandem, jako u Hobbykingu, Imaxu, atd., ale podobně jako u vysílačky jde o novou a mírně upravenou krabičku.
- Oproti GR3C bylo tlačítko nastavení failsafe přemístěno ke spodní hraně vršku přijímače.
- Také kontrolka je posunuta lehce vlevo a má oválný otvor místo kruhového.
Pokud se podíváte do návodu k Wraithu (ten najdete na produktové stránce na výše uvedeném odkazu, úplně dole za technickými údaji Wraithu), je zde celá stránka věnovaná popisu a nastavení rádiového setu. Z textu a obrázků jasně vyplývá, že párování vysílačky a přijímače probíhá úplně stejně jako u ostatních volantovek Flysky. U přijímače je též možnost nastavit failsafe.
Pozitivní na celé této věci je fakt, že majitelé vysílačky AX-3 mohou bez obav dokupovat a používat velmi laciné tříkanálové přijímače Flysky GR3C (= Hobbyking HK-GT2R a další). Bezproblémová spolupráce již byla potvrzena například na fóru RC4x4.cz.
Co se týče bližších technických údajů, předpokládám, že kromě napájení u vysílačky budou jinak stejné. Proto vás odkáži na moji dřívější recenzi vysílačky Ansmann W5, což je elektricky totéž co Flysky GT2.
Vysílačku si můžete prohlédnou i na videu z RC Sparks, představující Wraitha - odkazem budete vrženi do úseku, kde začíná ukázka s vysílačkou.
Pro srovnání níže uvádím obrázky vysílačky Flysky GT2 a přijímače HK-GT2R:
- Fotografie - Axial, RC Sparks, FlySky, Hobbyking -
Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz
© 2009 - Michal Nováček - minot@ur | Všechna práva vyhrazena - All rights reserved | Obsah - uvedení autoři a zdroje