Badgerův světelný modul Car Lights verze 1.0 ve variantě BCL4A mi k vyzkoušení poskytl PetrZ, taktéž se pohybující na fóru RC4x4.cz. Tímto mu tedy ještě jednou a oficiálně vyslovuji pochvalu a veliké díky za zapůjčení modulu a jistě vytrpěné muka, zda mu jej nevrátím odpálený :). Také se mu omlouvám, že jsem ho s vydáním této recenzičky poněkud napínal (ten čas, ten čas...), ale vzhledem k postupu ve vývoji badgerova modulu to v tomto případě myslím nebylo vůbec na škodu.
Badgerův modul mi PetrZ poslal tak, jak jej dodává badger. V průhledném pytlíku se nacházel vlastní modul Car Lights ve verzi BCL4A. Verze byla napsána fixou na smršťovačce chránící desku modulu. V pytlíku byl dále návod k modulu, protikus ke konektoru s výstupy a několik LED diod.
K otestování modulu Car Lights jsem vyhrabal ze skříně starou 6ti-kanálovou Graupnerku X-412 (FM 40 MHz). Je to sice "hloupá" vysílačka se základními funkcemi, ale disponuje potřebnými proporcionálními kanály s mávátky (páčkami), tudíž pro tento účel naprosto vyhovovala. Rychle jsem prolétl dodaný návod a připravil si potřebné LEDky a spočítal potřebné hodnoty odporu rezistorů. LEDky a rezistory jsem zapíchal do zkušební kontaktní desky tak, aby v tom nebyl moc hokej a bylo jasně vidět, co kdy a jak svítí. Pro pořádek, jak mám dvojice LEDek na zkušební desce zapojené - odshora brzda, zpátečka, rampa a přední světla.
Pomocí kablíků jsem připojil LEDky na konektor výstupů. Tento konektor je popsán v návodu v příslušné tabulce. Na vysílačce jsem zkontroloval, zda jsou všechny trimy páček a páčky v neutrálu. Světelný modul má přednastavenou pozici neutrálu, kterou lze v případě potřeby změnit (popsáno v návodu). V mém případě to potřeba nebylo. Modul jsem připojil do přijímače Graupner C6 (tříkanál FM 40 MHz), připojil napájení 6V z NiMH pětičlánku a se zájmem koukal, co se bude dít. A ono se dělo a přesně dle návodu a deklarovaných vlastností.
Nyní bych mohl slovně popisovat, jak se modul choval, ale jednak je chování modulu popsáno už v předchozím představení (1. díl), druhak se na to můžete podívat na videu, které jsem natočil z testu. S páčkou jsem máchal poněkud více, než je třeba na badgerovu videu. Do videa jsou vložené poznámky. Pokud se soustředíte na pohyby páčky a svit LED diod, bude vám funkce modulu (doufám) jasná.
Modul jsem ještě na zkoušku připojil k přijímači Eurgle 2,4GHz 3ch. (Flysky FS-GR3C) a zkusil ovládat pomocí vysílačky Eurgle 2,4GHz 3ch. (Flysky FS-GT3B). Tato vysílačka má třetí kanál dvoustavový typu On-Off. Zpětná a brzdová světla fungovala správně. Přepnutí třetího kanálu způsobilo rozsvícení předních světel na 25% (úroveň rozsvícení 1 dle tabulky pro BCL4A).
Pokud bych tento světelný modul mohl zhodnotit, má všechny potřebné funkce, které bych u světel pro expediční vozítko očekával a považoval za naprosto postačující. Znovu musím vyzdvihnout funkci zadních světel (brzda, zpátečka). Jak už jsem psal dříve, za velmi pozitivní považuji i fakt, že modul lze již vyžádat i ve variantě umožňující ovládání tříkanálovou volantovkou s třetím kanálem typu On-Off. Přesto je tu pár věcí, které by zasloužily badgerovu pozornost. Modul v této podobě není až tak uživatelsky přítulný a není určen pro úplného laika - je potřeba počítat hodnoty rezistorů a pájet. Také návod a hlavně zapojovací schéma by potřebovalo dotáhnout. Z fóra vím, že badger velmi aktivně uživatelům svých modulů pomáhá, ale doladění některých věcí by mu ušetřilo čas na další vylepšování a vývoj modulu ;) I tak však mohu tento světelný modul vřele doporučit vaší pozornosti.
Jelikož jsem si potřeboval pár věcí kolem modulu ověřit, spojil jsem se přímo s badgerem-Štěpánem, autorem modulu. Musím říci, že se mi s ním korespondovalo velice příjemně a Štěpán mi ochotně poskytl další informace, které zde mohu s jeho svolením zveřejnit. Světelný modul se víceméně stále nachází ve vývoji a Štěpán stále přemýšlí nejen o možných vylepšeních, ale též o formách prodeje a bude velmi rád za každý váš názor či podnět.
Již nyní má k dispozici variantu modulu, kte je rampa nahrazena obrysovkami. Funkce je taková, že se nejdříve rozsvítí obrysovky, pak hlavní světla na 50% (potkávací) a nakonec hlavní světla naplno (dálková). Dále má rozpracovanou variantu, která bude mít místo světel blinkry - bude umět "trojblik", když se pohne ovladačem na stranu a hned se vrátí; pokud se nechá ovladač na straně, bude trvale blikat; když se s ovladačem udělá nějaké "gesto" (něco jako ovladačem rychle doleva, pak doprava a pak zase doleva), tak se rozblikají všechny blinkry jako výstražná světla. V pomalém vývoji je též varianta modulu s více vstupy a výstupy, zatím ve fázi zkoumání je opatření výstupů modulu proudovým zdrojem, čímž by odpadla starost o výstupní rezistory. Štěpán sám předpokládá, že by byly nabízeny cca 3-4 varianty modulu Car Lights. Tož držme mu v jeho konání palce.
Badgerovy stránky věnované světelnému modulu Car Lights.
- Fotografie, video - Michal Nováček -
Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz
© 2009 - Michal Nováček - minot@ur | Všechna práva vyhrazena - All rights reserved | Obsah - uvedení autoři a zdroje