V souvislosti s tím, že se na našich fórech množí zájemci o koupi a dotazy týkající se laciných volantových 2,4GHz RC souprav, zvláště pak k typu Hobby King GT-2, rozhodl jsem se sepsat článeček, jehož obsahem je přehled volantových RC souprav od čínského výrobce FlySky. Tento výrobce je totiž dodavatelem zmíněné GT-2 z nabídky Hobby Kingu a ve své nabídce má další dvě volantovky. Vedle toho nabízí i řadu 2,4GHz páčkových RC souprav.
FlySky v současné době nabízí tři typy volantových 2,4GHz vysílaček. Tyto jsou brandovány dalšími dodavateli, mezi které patří např. Hobby King a Eurgle. Pro úplnost dodávám, že i páčkovky FlySky vám mohou připadat povědomé - a nemýlíte se - branduje (spíše pouze přelepuje...) si je opět řádka dodavatelů, např. Eurgle, Hobby King (Turnigy), Turborix, atd. Níže tedy najdete stručný popis ke každé z volantovek FlySky. Informace jsou většinou získané ze stránek výrobce, z manuálů, z diskuzních fór, atd.
Ve stručnosti - je to dvoukanálová vysílačka s jednoduchým ovládáním - pouze trimy pro plyn a řízení, reverzy kanálů a omezení výchylek řízení. Ono taky častokrát víc potřeba není. Ideální rekreační vysílačka.
Tato vysílačka jde na Hobby Kingu docela na dračku. Co jsem si všiml, během posledního cca měsíce ji naskladňovali minimálně dvakrát a vždy více jak 100 ks. K dostání je zde i samostatný přijímač pro GT2 pod označením Hobby King GT-2 2.4Ghz Receiver 3Ch. Jde samozřejmě o přelepený přijímač Flysky FS-GR3C, který je dodáván ke všem volantovkám. Cena setu je bez dopravy 16,50 USD, samotný přijímač je pak za 6,50 USD.
Tato vysílačka jako jediná z volantovek FlySky používá výměnný rádiový modul. Tento modul je v aktuální podobě označován jako verze 3 (nebo 3rd generation). O tomto se zmiňuji proto, že jsem si všiml některých brandovaných páčkovek od FlySky nabízených s rádiovým modulem verze 2 (nebo 2rd generation). Tady by mohl nastat problém v tom, že přijímač FS-GR3C chodí pouze s verzí 3 rádiového modulu. Dle toho, co jsem četl na zahraničních fórech, přijímač by měl jít nabindovat i na FlySky páčkovky - dávejte si pozor, s jakou verzí rádiového modulu páčkovku kupujete. Jinak volantovka GT3 by se měla dodávat jen s verzí 3, na jinou jsem nenarazil.
GT3 je tříkanálová vysílačka, třetí kanál je stavový, čili on/off. Ze všech tří vysílaček FlySky je funkčně nejvybavenější. Vedle standardních funkcí jako reverzy, subtrimy, omezení výchylek (EPA), dvojité výchylky (DR), exponenciály (EXP) atd. má některé další zajímavé funkce - např. ARC, což je možnost poměrně detailně nastavit křivku plynu i řízení, TH a ST DELAY, což je zpoždění reakce plynu a řízení, dále ABS nebo možnost přeprogramovat-přeházet funkci jednotlivých tlačítek.
Souprava GT3 se dá pořídit v rozmezí cca 17,- až 40,- USD, ale jak jsem koukal zvl. na Ebayi, doprava to obvykle dorovná na cca 60,- USD.
Osobní zkušeností tedy nemohu posloužit, takže jsem vzal zavděk manuálem a rozumy z internetu. Velký LCD displej by měl mít bílé znaky na modrém podkladu. Vysílačka GT3B má oproti GT3 menší nabídku funkcí. Vedle standardních funkcí jako reverzy, subtrimy, omezení výchylek (EPA), dvojité výchylky (DR) nabízí ještě exponenciály (EXP) a ABS. Nemá tedy některé specialitky jako vysílačka GT3. Osobně si ale myslím, že to vůbec nevadí. Kromě velkého a přehledného displeje mne zaujalo i sklápění antény - po sklopení nevyčnívá z profilu vysílačky - pro transport ideální.
Souprava GT3B se v současné době nabízí hlavně na Ebayi. Rozumná cena bez dopravy se pohybuje okolo 30,- USD, s dopravou pak kolem 60,- USD, podobně jako u soupravy GT3.
Volant je u všech volantovek od FlySky opatřen návlekem ze silikonové gumy, která mi příjde příjemnější na držení než často používaná pěnová hmota. Všechny volantovky od FlySky pak vyžadují napájení z osmi AA baterií nebo akumulátorů. Všechny jsou též opatřeny DCS konektorem ve formě 3,5mm jacku.
Příjemnou vlastností přijímače je jeho velikost, spíš tedy prťavost. Obsahuje čtyři klasické třípinové konektory, jeden je určen pro připojení napájení (4,5 až 6V), zbylé pak jako vývody pro 1. až 3. kanál. Třetí kanál se používá pro spárování s vysílačkou. K tomuto účelu je přiložena párovací propojka. Nad konektory se nachází tlačítko pro nastavení funkce fail-safe, hned vedle pak červená LED dioda indikující stav přijímače. Pro mačkání tlačítka fail-safe je na párovací propojce navlečen cca 2cm dlouhý plastový kolíček. Anténní kablík je dlouhý cca 18 cm. Obvykle je přiloženo 12 cm dlouhé brčko pro protažení kablíku s anténou.
Rozumná cena přijímače se bez dopravy pohybuje mezi 6,- až 8,- USD.
- Fotografie - Michal Nováček, FlySky -
Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz
© 2009 - Michal Nováček - minot@ur | Všechna práva vyhrazena - All rights reserved | Obsah - uvedení autoři a zdroje