Po představení kamerky Turnigy TD16 KeyChain z Hobbykingu a článku na její vylepšení či rozšíření možností vás v následujících řádcích seznámím s několika tipy, které by vám měli pomoci při eventuálním výběru a nákupu kamerky typu klíčenka v zahraničí. V představení kamerky Turnigy jsem se zmínil, že kamerek stejného typu se prodává pod různým označením celá řada, které se liší rozlišením, kvalitou záznamu, funkcemi a dalšími vlastnostmi. Vybrat ten správný typ tak není úplně jednoduché.
Cena těchto kamerek se v zahraničí pohybuje okolo 10-13,- USD. Svádí to k tomu si říci, že je to vlastně jedno, kterou koupím. Navenek jsou téměř identické - pouzdro typu klíčenka, často stejné udávané parametry, shodné ovládání... přesto se tyto kamerky mezi sebou výrazně liší. Některé mají pouze interní paměť, jiné mají slot na mikroSD kartu. Některé nabízejí rozlišení 640x480, další 720x480 nebo dokonce HD rozlišení - to je kůůl, to musí být lepší než těch 640... atakdále...
Musím vás tedy upozornit, že když už se rozhodnete tuto kamerku zakoupit, tedy v zahraničí, protože u nás jsou pěkně předražené, věnujte jejímu výběru a hlavně identifikaci typu aspoň nějaký čas. Pokud je to možné, zkoukněte předváděcí videa a hledejte názory uživatelů či diskuze věnované tomu konkrétnímu typu kamerky. Jako etalon ovšem důrazně doporučuji alespoň prolétnout výborné stránky Chucka Lohra, které se věnují výhradně tomuto typu klíčenkové kamerky. V pár bodech teď shrnu, co zde naleznete:
Po částečném prostudování Chuckových stránek je mi jasná jedna věc - nenechejte se nachytat na údaje o vyšším rozlišení či nějaké označení HD (pro High Definition video) u některých kamerek. Jde pouze o marketingový fígl. Všechny tyto kamerky totiž mají nativní rozlišení 640x480 px, na vyšší rozlišení (720x480, 1280x960, ...) je video kamerkou softwarově zkonvertováno, nebo je pouze zfixlován údaj o rozlišení v hlavičce videa. Z tohoto důvodu bych raději zakoupil kamerku, které zaznamenává v 640x480 a na nic si nehraje, což je zrovna případ kamerky Turnigy z Hobbykingu (typ #7). Ta má sice v základu poměrně vysokou ztrátu snímků, ale dá s tím u ní něco dělat, pokud chcete a jde to (záleží na typu jejího firmware). Jako kamerka s nejlepší kvalitou obrazu a minimální ztrátou snímků je uváděna kamerka typ #3, kterou nabízejí třeba zde.
Ačkoliv se Chuckovi stránky týkají pouze klíčenkových kamerek, myslím si, že z hlediska obvodového řešení stejné nebo podobné vnitřnosti se budou nacházet i v kamerkách používajících jiná pouzdra. Pro tyto kamerky by tedy mohlo též platit výše napsané. Chce to prostě jen pídit se po zkušenostech s konkrétním typem kamerky. Z hlediska použití minimálně na RC autech má však pozdro typu klíčenka nepopiratelné výhody, ať už z hlediska rozměrů nebo umístění snímacích a ovládacích prvků.
Doufám, že vám tento i předešlé články týkající se klíčenkových kamerek budou k užitku při výběru, koupi, používání a tunění vlastní kamerky.
- Obrázky - Michal Nováček -
Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz
© 2009 - Michal Nováček - minot@ur | Všechna práva vyhrazena - All rights reserved | Obsah - uvedení autoři a zdroje