Doplňkové dálkové ovládání pro RC auta - část 1.

Autor: RC.305
Sekce: Doplňkové ovládání
Zdroj: Flajzar electronics, RC4x4.cz
Vydáno dne: 13.12.2009


Flajzar dálkové ovládáníNa fóru RC4x4.cz nám potěšeně bobtná vlákno nazvané Doplňkové dálkové ovládání (Edit 8.3.2011 - vlákno vzniklo rozdělením původního vlákna Ovládání navijáku dvoukanálovým rádiem). V zásadě se jedná o to, čím a jakým způsobem se dá ovládat naviják na expedičním vozidle. Dvoukanálovým rádiem to lze při vynaložení jistého úsilí také (anglicky mluvený videonávod na Youtube), ale není to úplně ono.
(Aktualizováno 14.12.2009 - viz text kurzívou)

Existují samozřejmě i další možnosti. Hojně rozšířený naviják od 3Racingu má kromě možnosti připojení na volný kanál rádia i možnost ovládání pomocí tlačítka, které se nachází na tišťáku regulátoru navijáku. Co se týče toho volného kanálu rádia a náhodou vlastníte tříkanálovou soupravu (volantovku), situace také není tak růžová - zde záleží na typu, jaký máte a možnostech nastavení funkce třetího kanálu. Např. Graupnerka XR-6, kterou vlastním, je pro naviják 3Racing prakticky nepoužitelná - ovládání navijáku je s ní tak trochu porod.

Další možností, jak ovládat naviják, je použít ve smyslu toho slova "scale" :) ovládání, jaké se často používá na "velkých" offroudech. To je realizováno zvenčí přístupnou zásuvkou, do které se připojí kabel s ruční ovládací skříňkou. Důvod je prostý - dá se s tím, dle délky kabelu, běhat kolem auta kvůli přehledné a bezpečné manipulaci s navijákem. V případě navijáku od 3Racingu se nabízí možnost využít pro tento účel ono již zmíněné tlačítko na regulátoru. Zjednodušeně, k tlačítku paralelně připojit kablík s konektorem, např. typu Jack, který se upevní na kastli. Do toho by se pak v případě potřeby připojoval protikus s kablíkem zakončeným tlačítkem.

Výše napsané slouží jako jakési shrnutí obsahu vlákna a důvod, proč uvažovat i o možnosti pořídit si nějaké doplňkové dálkové ovládání, čímž se dostáváme k jádru tohoto článku. Ve vláknu jsem zmínil některé možnosti pořízení a též i to, že o tom možná napíšu článeček. Tímto bych vás tedy rád upozornil na jedno šikovné infračervené a též rádiové (bude popsáno v pokračování tohoto článku - druhé části) dálkové ovládání, které by se dalo použít nejen pro ovládání navijáku, ale třeba i dalších funkcí - světel, houkaček, vodotrysků :) atd.

Flajzar - IR mini přijímač a vysílač

Flajzar je, pokud se trochu zabýváte elektronikou, známým výrobcem a dodavatelem mj. různých elektronických modulů, stavebnic a podobných libůstek. Co se týče infračerveného ovládání, v jeho nabídce mne zaujaly tyto dva produkty - IR mini přijímač IRX10 a OEM IR vysílač 10 kanálů, miniaturní (odkazy vedou na produktové stránky výrobce).

IR mini přijímač IRX10

IRX10 infračervený přijímač FlajzarJedná se o malý univerzální modul přijímače IR signálu z IR vysílačů. Prodává se ve dvou provedeních, jako stavebnice za 350,- Kč a hotový oživený modul za 399,- Kč.
Přijímač nabízí až 10 přímých logických výstupů, společný výstup S a signalizaci LEDkou. Pomocí propojek na tišťáku lze zvolit vhodný ovladač, který s modulem použijeme. Šikovné je, že další propojkou můžeme nastavit, zda výstupy budou pracovat v režimu ZAP/VYP (prvním stiskem zapni, druhým vypni), nebo režimu, kdy je výstup sepnut pouze po dobu držení tlačítka ovladače.
Logické výstupy utáhnou max. 2mA, takže přímo se dá připojit LEDka přes odpor, pro spínání něčeho většího (žravějšího) nutno přidat výstupní obvod s optočlenem nebo tranzistorem. S přijímačem lze použít i jiné IR ovladače s větším počtem tlačítek od Flajzara, propojkou se pak nastaví příslušný režim funkce přijímače - na výstupech je pak BCD kód, k tomu je ovšem potřeba nějaký dekodér.
Napájení přijímače je 5V, klidový odběr do 3mA, rozměry 40 x 19 x 12mm.

K IR přijímači lze ze stránek výrobce stáhnout manuál (PDF), který srozumitelně popisuje zapojení, funkci a parametry.

OEM infračervený vysílač Flajzar

OEM IR vysílač 10 kanálů, miniaturní

Miniaturní vysílač infračerveného dálkového ovládání s deseti tlačítky se prodává za cenu 120,- Kč. Je bez potisku, nebude tedy problém si popsat, polepit či jinak označit funkci jednotlivých tlačítek. Ovládání je napájeno z jedné baterie CR2032 (součástí dodávky - je to 3V baterka velká cca jako dvoukoruna, která se používá i pro zálohování CMOS paměti BIOSu pécéček, vcelku běžně dostupná a řekl bych, že v ovladači vydrží dlouho), rozměry 86 x 33 x 6,5mm.

Závěrem musím samozřejmě podotknout, že adaptace IR i rádiového modulu přijímače pro ovládání navijáku i ev. dalších funkcí v RC autě není úplně triviální a měl by to dělat někdo, kdo tomu rozumí. Mne se tento modul také zalíbil, cena také vůbec není špatná a časem uvažuji o jeho koupi. Pokud na jeho základě někdy něco ubastlím, rád se o to s vámi podělím, jak jinak, ve formě článku.

V dalším článku, který bude brzy následovat, si krátce představíme další dálkové ovládání z Flajzarovy produkce, tentokráte rádiové, opět včetně stručného popisu vlastností, parametrů a odkazů na produktové stránky. Nakonec si shrneme výhody či nevýhody obou typů ovládání.

- Obrázky - Flajzar electronics -


Tento dokument byl vytištěn ze stránek RC.305 na adrese http://rc.305.cz

© 2009 - Michal Nováček - minot@ur  |  Všechna práva vyhrazena - All rights reserved  |  Obsah - uvedení autoři a zdroje